Претрага
Претрага
Close this search box.

Nedelja imunizacije od 24. do 30. aprila

Evropska nedelja imunizacije, koja se održava od 24. do 30. aprila, obeležava sa ciljem da promoviše vakcinaciju kao ključnu zdravstvenu meru za kontrolisanje i eliminisanje zaraznih bolesti koje ugrožavaju život.

Kako je saopšteno iz Batuta, u ovogodišnju Nedelju imunizacije Srbija ulazi sa odličnim rezultatima postignutim u prethodnom periodu, jer je, navode, tokom 2018. značajno porasla imunizacija protiv malih boginja, zaušaka i rubele (MMR).

Kako navode, obuhvat vakcinacije u drugoj godini života MMR vakcinom u Srbiji iznosi 93,4 odsto, čime se, kažu, naša zemlja približava zaštitnom nivou od 95 odsto.

Ističu i da je u okruzima koji su imali najmanji obuhvat dostignuta vrednost kolektivnog imuniteta iznad 95 odsto, i to Beograd 98,7 odsto i Nišavski okrug 95,4 odsto.

Ove godine, od 24. do 30. aprila, kampanja pod nazivom “Vakcine deluju, štiteći nas sve zajedno”, ima za cilj da podigne nivo svesti o prednostima vakcinacije i skrene pažnju da je vakcinacija kolektivna odgovornost.

Na taj način, kažu u Batutu, ne štitimo samo sebe, već i osobe u našem okruženju koje su pod najvećim rizikom za nastanak komplikacija, a koje zbog prirode svoje bolesti ne mogu da prime vakcinu.

Naime, skoro 34 miliona dece na globalnom nivou nema mogućnosti da se vakciniše protiv bilo koje zarazne bolesti.

Pre uvođenja vakcine protiv malih boginja, koja je u primeni skoro 50 godina, procenjuje se da je u svetu godišnje umiralo oko 2,6 miliona ljudi, međutim, iako se aktivnosti u cilju eliminacije virusa morbila kontinuirano sprovode, u oblastima sa niskim obuhvatom vakcinacije i dalje se registruju epidemije.

Tako je u 2018. godini u Evropskom regionu SZO prijavljeno je 83.540 slučajeva morbila u 47 od 53 zemlje, sa 74 smrtna ishoda, što je najveći broj zabeležen u poslednjoj deceniji.

U prva dva meseca 2019. godine registrovano je 34.300 slučajeva obolevanja i 13 smrtnih ishoda u Evropskom regionu SZO.

Broj vakcinisanih protiv morbila se povećao, pa je tako obuhvat za drugu dozu vakcine iznosio 90 odsto u 2017. godini.

Ipak, taj porast je i dalje neujednačen i nedovoljan da bi se sprečilo izbijanje epidemija u pojedinim delovima Evrope gde su registrovani rekordni brojevi obolelih i smrtnih ishoda.

U Srbiji je tokom 2017. i 2018. godine, posle 20 godina, došlo do epidemije morbila većih razmera, sa prvim smrtnim ishodima posle dve decenije.

U prva četiri meseca 2019. prijavljena su četiri slučaja malih boginja i to u Aleksincu, Beogradu i Bujanovcu, pa su i dalje aktuelne pooštrene mere epidemiološkog nadzora nad malim boginjama.

Kako bi se do kraja 2020. godine dostigao cilj eliminacije malih boginja u Evropskom regionu, neophodno je nastaviti aktivnosti na dostizanju i održavanju obuhvata vakcinisanih preko 95 odsto i sprovođenju dopunske imunizacije nevakcinisanih i nepotpuno vakcinisanih lica.

Nedelja imunizacije obeležava se od 2005. godine kada je Svetska zdravstvena organizacija pokrenula tu inicijativu, sa idejom da se pažnja usmeri na značaj imunizacije kao prioritet u zdravstvenoj zaštiti, kao najefektivnije i najefikasnije mere primarne prevencije zaraznih bolesti.

U Srbiji Nedelja imunizacije se obeležava uz podršku Ministarstva zdravlja i Instituta za javno zdravlje Srbije “Dr Milan Jovanović Batut”.

Izvor: Tanjug/RTV

Tagovi:

0 Komentara
Inline Feedbacks
Vidi sve komentare

Povezane vesti