Претрага
Претрага
Close this search box.

SPAS ZA INSEKTE BEZ KOJIH NE BI BILO CVEĆA, DRVEĆA I VOĆA Sa PMF-a stiže projekat vredan 300.000 evra

Foto: The Independent

Fond za nauku Republike Srbije, u okviru programa IDEJE, prepoznao je neophodnost sistematičnog praćenja brojnosti i raznovrsnosti insekata oprašivača na području Srbije i odobrio projekat SPAS (Serbian Pollinator Advice Strategy – for the next normal) u trajanju od tri godine, koji će potpomoći uključenje Republike Srbije u Evropski sistem monitoring oprašivača i značajno doprineti Evropskoj inicijativi za oprašivače.

Projekat, vredan oko 300.000 evra, bavi se praćenjem statusa i trenda insekata oprašivača (pčela, leptira i osolikih muva) u Srbiji, podizanjem svesti o značaju oprašivača i pružanjem saveta u vezi poboljšanja ekosistemske usluge oprašivanja od koje zavisi kvalitet hrane i prinos useva.

Glavni ciljevi projekta su da se utvrdi trenutno stanje najvažnijih insekatskih grupa oprašivača u Srbiji, identifikuju pretnje koje ugrožavaju njihov opstanak, detektuju pogodna, “prijateljska” staništa u okviru poljoprivrednih, prirodnih i polu-prirodnih ekosistema.

Da bi se stekao uvid u trenutno stanje, kao i da bi se predvideo budući trend brojnosti i raznovrsnosti insekata oprašivača u Srbiji, u okviru projekta SPAS pratiće se pčele, leptiri i osolike muve, kao i biljne vrste koje oni posećuju, na čak 30 lokacija u Srbiji, tri puta godišnje (proleće, leto, jesen).

Posebno će se pratiti različiti ekološki parametri (npr. vremenski uslovi, tip zemljišta, brojnost ptica predatora insekata i medonosne pčele kao kompetitora, biljna pokrovnost), kao i upotreba pesticida i promene u korišćenju zemljišta.

U Srbiji do sada nije uspostavljena nacionalna inicijativa ili strategija za očuvanje oprašivača, a SPAS projekat će obezbediti relevantnu bazu sa sistematično prikupljenim podacima koristeći protokole Evropske monitoring šeme i time potpomoći Evropskoj inicijativi za oprašivače, kao i formiranju srpske strategije, sa krajnjim ciljem očuvanja biodiverziteta.

U projektni tim uključeno je 17 članova, sa Departmana za biologiju i ekologiju i Biosens instituta u Novom Sadu. Rukovodilac je prof. dr Snežana Radenković.

blic.rs/nsuzivo.rs

Tagovi:

0 Komentara
Inline Feedbacks
Vidi sve komentare

Povezane vesti