MUNDIJAL 10. DAN! Senegal prošao grupu, Holandija overila prolaz! Amerika pobedom nad Iranom obezbedila prolaz, Engleska razbila Vels (VIDEO)

Katar 2022
Svetsko prvenstvo 2022

Deseti dan Svetskog prvenstva u Kataru doneo nam je četiri duela. Za razliku od prethodnih dana, današnje utakmice odigrane su u samo dva termina. Dueli grupe A odigrani su od 16 časova, dok su utakmice grupe B na programu bile od 20 časova.

Ekvador 1-2 Senegal

Senegal je večeras pobedio Ekvador sa 2:1, i tom pobedom izborio plasman u osminu finala Svetskog prvenstva. Na stadionu Kalifa, Senegal je poveo golom Ismaila Sara u 44. minutu iz jedanaesterca, a izjednačio je Mojses Kaisedo u 67. minutu. Pobedu Senegalu i prolaz dalje obezbedio je Kalidu Kulibali pogotkom u 70. minutu.

Holandija 2-0 Katar

Holandija je rutinski savladala domaćina Katar sa 2:0, obezbedivši tako prvo mesto u grupi. Strelci za “lale” su bili Kodi Gapko i Frenki de Jong, a utakmicu je posmatrao i predsednik FIFA Đani Infantino. Na stadionu Al Bajt, Holandija je povela golom koji je u 26. minutu postigao Kodi Gakpo, a konačan rezultat postavio je Frenki de Jong u 49. minutu. Holandija kao prvoplasirana iz Grupe A ide u osminu finala sa sedam bodova, a Senegal kao drugoplasirani ima šest bodova. Takmičenje u grupnoj fazi završavaju Ekvador sa četiri boda i Katar bez bodova. Katar je prvi domaćin koji je grupnu fazu završio bez osvojenog boda.

Iran 0-1 Sjedinjene Američke Države

Amerika posle drame izbacila Iran sa mundijala! Fudbaleri SAD savladali su Iran sa 1:0 i plasirali se u osminu finala Svetskog prvenstva. Jedini gol postigao je Kristijan Pulišić u 38 minutu. U finišu prvog poluvremena meča sa Iranom, mladi Timoti Vea, sin predsednika Liberije i nekada slavnog fudbalera Žorža Vee, izbio je u situaciju jedan na jedan sa golmanom Iranaca i pogodio preciznom dijagonalom, kada se lopta od stative odbila u gol!

Međutim, pomoćni arbitar je odmah podigao zastavicu i signalizirao ofsajd, iako su milimetri bili u pitanju! Čudno je da se VAR nije uopšte oglašavao, pa sudija Lahoz iz Španije je pokazao samo da se nastavi igra, a na semaforu je ostalo 1:0 za SAD.

Vels 0-3 Engleska

Engleska je bila bolja u prvom poluvremenu, monogo više je imala loptu u svom posedu. Englezi su uputili devet udaraca ka golu protivnika, nasuprot dva pokušaja Velsa. Najbolju priliku u prvom delu igre propustio je Markus Rašford u 10. minutu. On je šutirao posle dodavanja Kejna ali je golman Velsa Vord dobro reagovao. Vels je prvi ozbiljniji pokušaj imao u petom minutu nadoknade poluvremena, kada je Džo Alen šutirao sa ivice šesnaesterca, ali je lopta otišla visoko iznad gola.

Engleska je povela u 50. minutu golom Markusa Rašforda. On je odlično izveo slobodan udarac sa 20 metara i pogodio gornji desni ugao gola Velsa. Samo minut kasnije Engleska je uspela da duplira prednost. Kejn je poslao loptu u šesnaesterac, na koju je na drugoj stativi natrčao Foden i sa tri metra je prosledio u mrežu. U 68. minutu utakmice Rašford je postigao svoj drugi gol na utakmici i postavio konačan rezultat.

U osmini finala prvoplasirana Engleska igraće protiv Senegala, dok će se Sjedinjene Američke Države sastati sa Holandijom. Utakmice osmine finala igraju se u subotu i nedelju.