Претрага
Претрага
Close this search box.

HIPERBARIČNA OKSIGENACIJA I DIJABETES: Mlada disciplina u borbi protiv stare bolesti

Problem dijabetesa čovečanstvu je poznat više od 3500 godina. O tome nam svedoče staroegipatski papirusi, ali i potonji, brojni zapisi iz različitih epoha…

Sa druge strane, Hiperbarična medicina relativno je mlada klinička disciplina, čija istorija seže unazad do 17-og veka. Osnova njenog delovanja je u terapijskom supstratu 100% O2 (kiseonik) koji se udiše u uslovima povišenog pritiska, iznad 1,0 bara, i to u specijalnim uređajima, tzv. hiperbaričnim komorama. Ovaj terapeutski proces naziva se hiperbaričnom oksigenacijom (HBO).

Dijabetes ili šećerna bolest, (diabetes mellitus) je hronična bolest kod koje organizam ili ne proizvodi ili neadekvatno koristi hormon pankreasa insulin. Dijabetes se takođe javlja i kao kombinacija oba mehanizma. Insulin kontroliše koncentraciju šećera (glukoze) u krvi i količinu šećera koji se apsorbuje u ćelijama. Budući da mozak koristi isključivo glukozu, neophodno je da se nivo šećera održava na zadovoljavajućem minimumu. U slučaju da je nivo šećera nedovoljan, tačnije nizak (hipoglikemija), osoba nije u stanju da rezonski postupa, a ukoliko je previsok (hiperglikemija), osoba ima problem sa dijabetesom. Visok nivo šećera u krvi (diabetes mellitus) oštećuje male krvne sudove bubrega, srca, očiju, nervnog sistema i kapilarne mreže na periferiji. Zato nedovoljno lečen ili nelečen dijabetes može dovesti do oboljenja srca (kardiovaskularnih bolesti), moždanog udara, bolesti bubrega, slepila i oštećenja nervnog sistema i nerava naročito donjih ekstremiteta. Kardiovaskularne bolesti i šlog su četiri puta češći kod osoba sa dijabetesom.

 

Učestalost ove bolesti raste svake godine i danas je na sedmom mestu u svetu po smrtnosti.

Dijabetes tipa 1 (diabetes mellitus juvenilni) javlja se u mlađim godinama života. Smatra se da kod juvenilnog diabetesa autoimuni proces napada beta-ćelije pankreasa koje luče insulin. (Podeljeno je mišljenje da li je posledica ovog autoimunog procesa virusnog porekla, ili pak pogrešna ishrana.)

Dijabetes tipa 2 (diabetes mellitus) najčešći je oblik dijabetesa. Kod ovog oblika dijabetesa pankreas proizvodi male ili nedovoljne količine insulina, pa ćelije ne dobijaju dovoljno glukoze u cilju proizvodnje energije. Ishrana bogata takozvanim brzim šećerima zahteva od pankreasa da u kratkom periodu od početka obroka luči velike količine insulina. Tada dolazi do naglog skoka šećera u krvi. Isto se dešava i kada izostaju redovni obroci. Pankreas tada kontinuirano proizvodi velike količine insulina i vremenom se iscrpljuje, a ćelije više ne reaguju na insulin, postaju  rezistentne. Tako nastaje insulinska rezistencija.

Gestacioni dijabetes je treći tip dijabetesa i može se pojaviti tokom trudnoće, kada hormonske promene u drugom stanju utiču na pojavu rezistencije na insulin.

Dijabetes  može prouzrokovati dugoročne probleme – ugrožen je  vid, srce, arterije, bubrezi i nervni završeci. Posledice se javljaju u vidu slepila, ulceroznog stopala (koje se u mnogim slučajevima mora amputirati), infarkta, šloga, angine pektoris, povišenog krvnog pritiska, otkazivanja bubrega (koje zahteva dijalizu za nastavak  života), dijabetične neuropatije (koje mogu dovesti do gubitka osećaja u rukama i nogama), dijabetička angiopatija – bolest krvnih sudova, poremećaj rada creva, pojava impotencije…

Primena HBO je metoda koja daje izvanredne rezultate u prevenciji i lečenju  posledica dijabetesa, a ukoliko se  na vreme otpočne sa njom, ne samo da umnogome smanjuje i odlaže razvoj komplikacija, već ih može i stopirati. Najnoviji stavovi Svetske zdravstvene organizacije svrstavaju dijabetes u kardiovaskularne bolesti, znači bolesti krvnih sudova što i jeste osnovna komplikacija bolesti. Najprostije rečeno, problem dijabetičara jeste ubrzano propadanje krvnih sudova koji se završavaju ozbiljnim oštećenjem zdravlja i po život fatalnim posledicama (infarkt srca, moždani udar, otkazivanje bubrega). Zbog toga je izuzetno važna prevencija bolesti krvnih sudova kod dijabetičara, naročito ako se zna da ne postoje lekovi koji mogu uspešno da zaštite krvne sudove od ubrzanog propadanja. Jedan od najboljih načina zaštite krvnog suda jeste primena kiseonika pod pritiskom čime se čuva unutrašnji sloj (zaštita endotela), usporavaju procesi koji ga sužavaju (agregacija neutrofila), podstiče stvaranje novih krvnih sudova (neoangiogeneza) i stabilizuje metabolizam šećera. Jačanjem sposobnosti leukocita za eliminaciju mikroorganizama, HBO deluje antimikrobno. Anitimikrobni efekat HBO ispoljava i smrtonosnim dejstvom 100 % kiseonika na neke vrste bakterija a vrši inaktivaciju otrova koje te bakterije luče u organizmu. HBO popravlja svojstva i pojačava učinak dejstva insulina, antibiotika, pojedinih citostatika, antiaritmika i drugih vrsta lekova. Primenom HBO povećava se elastičnost ćelijskih membrana crvenih krvnih zrnaca i smanjuje viskoznost (gustoća) krvi što je od izuzetnog značaja za prolaz krvi kroz najsitnije kapilare, a pri čemu kiseonik utiče i na razgradnju trombova. Stvaranjem boljeg protoka krvi kroz kapilarnu mrežu , velikom brzinom se uklanja otok tkiva što ubrzava procese regeneracije ćelija tih tkiva koji je praćen smirivanjem zapaljenskih procesa, oporavkom otokom uklješetenih živaca u koštanim kanalima i bržim zarastanjem rana , preloma, itd.

Kod masivnih krvarenja i anemija HBO nadopunjuje manjak hemoglobina rastvaranjem kiseoniika u plazmi putem koje se on doprema i do najudaljenijih ćelija.

Stimuliše neoangiogenezu, tj. stvaranje novih, zdravih malih krvnih sudova što je od izuzetnog značaja kod začepljenja krvnih sudova arteriosklerozom, kompresijom ili krvnim ugrušcima (infarkt,srca,mozga tromboza vena itd) u cilju premošćavanja cirkulacije krvi u tim regijama . Popravlja stvaranje i iskorišćavanje energije u ćelijama (energogeneza) koja u kombinaciji sa neoangiogenezom stimuliše rast ćelija potrebnih za zarastanje rana.

Primenu HBO treba započeti čim se otkrije šećerna bolest ili što ranije od otkrivanja i tako sprečiti kasnije komplikacije. Što bolest duže traje to su komplikacije i oštećenja krvnih sudova veća, a samim tim i proces izlečenja dugotrajniji.

Tretmane možete zakazati na broj telefona 065 9977 172 ili putem mail-a oxibaricns@gmail.com, a možete ih pronaći i na Instagramu.

Promo tekst

 

Tagovi:

0 Komentara
Inline Feedbacks
Vidi sve komentare

Povezane vesti