Претрага
Претрага
Close this search box.

Novosadski studenti i profesori napravili najveću malakološku zbirku u Srbiji

Foto: nsuzivo,rs/Pavle Pejić

Da li ste znali da na Departmanu za biologiju i ekologiju na Univerzitetu Novog Sada postoji kolekcija mekušaca i bodljokožaca, čak veća i od kolekcije zemalja u regionu koje izlaze na more?

Foto: nsuzivo.rs/Pavle Pejić

Kada zakoračite na Prirodno-matematički fakultet ne možete a da ne primetite impozantnu kolekciju koja krasi hol. Na putu do najvećeg herbarijuma u Vojvodini, koji se nalazi u istoj zgradi, vitrine pokazuju život Jadranskog mora.

-Sve što vidite ovde je delo ruku studenata biologije i nastavnika biologije, koji rade na našem departmanu, počevši od 1946. godine kada je u okviru više pedagoške škole započeto kolektovanje ovog materijala- rekao je za NS Uživo profesor Goran Anačkov sa Prirodno-matematičkog fakulteta.

Profesor Anačkov istakao je da se u kolekciji nalaze 302 vrste; foto: nsuzivo.rs/Pavle Pejić

Grupe koje nisu predstavljene u ovim vitrinama će biti predstavljene u drugima, a to podrazumeva korale, sunđere i rakove.

-U vitrinama supoređane životinje po filogenetskom redu, počevši od grupe puževa, zatim školjki i na kraju bodljokožaca. Naravno ovo nisu živi primerci, svi su preparirani na odgovarajući način i deo su nastavnih procesa koji se obavljaju na terenskoj nastavi- istakao je profesor Anačkov.

Ulaz je otvoren za sve zainteresovane; foto: nsuzivo.rs/Pavle Pejić

U ovoj kolekciji trenutno se nalaze 302 vrste životinja koje koje žive u Jadranskom moru. U njoj su svi oblici, boje i veličine životinja. Takođe, Departman raspolaže i kolekcijom tropskih vrsta.

-Ovo je otvoreno za javnost, i očekujemo posete škola, prirodnjačkih udruženja, pokreta gorana i svih ostalih koji su zainteresovani. Naša čuvarska služba otvoriće svakome ko želi da pogleda ovu kolekciju, da se zadrži- rekao je naš sagovornik.

Sa fakulteta kažu da će kolekcija biti unapređena QR kodovima koji će davati informacije
o izloženim vrstama, njihovoj biologiji, načinu razmnožavanja i uopšte životu.

Foto: nsuzivo.rs/Pavle Pejić

Ivona Karan

Tagovi:

0 Komentara
Inline Feedbacks
Vidi sve komentare

Povezane vesti