Rezultati parlamentarnih izbora u Mađarskoj bili su bolni za Fides, ali će ta stranka nastaviti da služi Mađarskoj i njenom narodu iz opozicije, izjavio je mađarski premijer Viktor Orban posle izbornog poraza.
Orban je potvrdio da je čestitao pobedničkoj stranci i poručio da građani Mađarske i dalje mogu da računaju na Fides, uprkos tome što je opoziciona Tisa odnela ubedljivu pobedu na izborima.
– Šta ovaj rezultat znači za sudbinu naše zemlje i nacije, i kakvo je njegovo dublje značenje, sada ne znamo, vreme će pokazati. Mi ćemo, kao opozicija, služiti našoj zemlji i mađarskoj naciji – rekao je Orban.
On je naglasio i da Fides nikada nije radio toliko naporno u jednoj izbornoj kampanji.
– Uspeli smo da okupimo dva i po miliona birača. Dva i po miliona ljudi nam je danas ukazalo poverenje – poručio je Orban.
Tisa osvojila većinu, Fides ostao iza opozicije
Prema preliminarnim rezultatima Nacionalne izborne komisije, na osnovu 60,24 odsto obrađenih glasova, opoziciona stranka Tisa osvojila je 136 od ukupno 199 mandata u mađarskom parlamentu, dok je Fides premijera Viktora Orbana osvojio 56 mesta.
Po tim rezultatima, Tisa je osvojila 95 poslaničkih mesta direktnim izborom kandidata, dok je još 41 mandat dobila preko stranačke liste.
Koalicija Fidesa i Demohrišćansko-narodne stranke osvojila je 45 mandata preko izborne liste i još 11 direktnim putem.
Stranka krajnje desnice Naša domovina osvojila je sedam poslaničkih mesta.
Rekordna izlaznost na izborima u Mađarskoj
Parlamentarni izbori u Mađarskoj održani su u nedelju, a do 18.30 na birališta je izašlo rekordnih 77,8 odsto birača.
Tako visoka izlaznost pokazala je ogromno interesovanje građana za izbore koji su doneli ozbiljnu promenu na političkoj sceni Mađarske i težak udarac za dugogodišnju vlast Viktora Orbana.
Poraz Fidesa i pobeda Tise zato predstavljaju jedan od najvažnijih političkih preokreta u novijoj istoriji Mađarske, dok se sada pažnja usmerava na formiranje nove vlasti i budući kurs zemlje.







