Ostaci kanabisa su pronađeni na oltaru hrama Tel Arad u pustinji Negev, desetak kilometara od izraelskog grada Arada.
Nalazište je otkriveno pre više od pola veka, a nova analiza ranije neidentifikovanih organskih materijala na oltaru otkrila je iznenađujuće rezultate.
Arheolog Eran Arie, glavni istraživač projekta Izraelskog muzeja i Instituta Volkani, kaže da materijali sadrže tragove kanabisa i životinjskog izmeta, koji se verovatno koristio za paljenje kanabisa.
Arheolog takođe navodi da nema dokaza o lokalnom uzgoju kanabisa osam vekova pre Hrista, što znači da ga je verovatno neko uvezao „zbog psihoaktivnog učinka“.
Autor: nsuzivo.rs







