SvetMaršalova Ostrva zvanično potvrdila učešće na Expo 2027 u Beogradu: Sport i...

Maršalova Ostrva zvanično potvrdila učešće na Expo 2027 u Beogradu: Sport i muzika iz Pacifika stižu u srpsku prestonicu

spot_img
spot_img

Republika Maršalova Ostrva, država u centralnom Pacifiku, u regionu Mikronezije, zvanično je potvrdila učešće na Ekspu 2027 i jedna je od 127 država učesnica specijalizovane izložbe u Beogradu sa temom „Igra(j) za čovečanstvo: sport i muzika za sve“. Srbija i Maršalova Ostrva uspostavili su zvanične diplomatske odnose na marginama 79. zasedanja Generalne skupštine Ujedinjenih nacija u Njujorku 27. septembra 2024. godine.

– Veoma smo srećni što ćemo za manje od dve godine u Beogradu moći da ugostimo predstavnike Maršalovih Ostrva i što će naši posetioci imati zaista retku priliku da dožive kulturni duh ove ostrvske države iz srca dalekog Pacifika. Imajući u vidu da su Srbija i Maršalova Ostrva pre samo nešto više od godinu dana uspostavile diplomatske odnose, Ekspo 2027 Beograd će biti jedna od prvih platformi na kojima ti odnosi mogu da se unaprede u različitim oblastima na obostrano zadovoljstvo – istakao je direktor preduzeća EXPO 2027 d.o.o. Beograd Danilo Jerinić.

Maršalci učestvuju u tradicionalnoj igri poznatoj kao Anidreb, nalik engleskoj igri Hacky Sack, u kojoj učesnici nogama udaraju vreću u obliku lopte punjenu osušenim listovima pandanusa, trudeći se da loptu drže što duže u vazduhu. Sastavni deo kulture ove zemlje je i popularna igra Ka Riwutwut u kojoj učesnici izrađuju male, minijaturne kanue, a zatim se trkaju jedni protiv drugih, pokretani vetrom. Ova igra je vekovima bila omiljena zabava u maršalskom društvu.

Osim nje, Maršalci vole i Uñtak (rvanje na plaži) i Man pa (tradicionalnu borilačku veštinu). Među najpopularnije plesove u ovoj ostrvskoj državi ubrajaju se Jobwa, koji se izvodi sa štapovima tokom posebnih prilika i koji je nekada bio privilegija visokih poglavica ili kraljeva, kao i Ebopo bonin, koji prikazuje tehniku hvatanja letećih riba.

Zbog svog fascinantnog geografskog položaja usred Tihog okeana, Maršalova Ostrva su idealna lokacija na trgovackim putevima tune i često služe kao stanica za pretovar ove vrste ribe. Ova država sastavljena je od više od 1.000 ostrva i ostrvaca, a na njenoj teritoriji se nalazi i najveći atol na svetu – Kvađalin. Takođe, Maršalova Ostrva su jedina zemlja na svetu koja ima praznik posvećen ribarima, kojim se slavi njihov doprinos zajednici, ekonomiji i očuvanju tradicije.

Maršalova Ostrva su svoj debi na međunarodnim izložbama imala na hortikulturnoj izložbi Ekspo 1990 Osaka, a zatim i na specijalizovanoj izložbi 1993. godine u Teđonu. Članica Međunarodnog biroa za izložbe (BIE) postala je 2007. godine. Ekspo 2027 Beograd se održava od 15. maja do 15. avgusta 2027. godine, a očekuje se da će srpska prestonica tokom 93 dana trajanja manifestacije privući više od četiri miliona posetilaca iz zemlje i sveta.

Biznis Kurir

spot_img

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najčitanije

Podelite članak:

Pretplata na obaveštenja

Još ovakvih vesti
slični sadržaji

Podgorica: Slobodna Crna Gora napustila vlast u Podgorici

Slobodna Crna Gora od danas više nije deo...

Incident na Dunavu: Barža sa 1.133 tone đubriva potonula kod Zimniče

Barža sa preko 1.100 tona đubriva delimično je potonula...

Dve bivše radnice optužuju Hulija Iglesijasa za seksualno zlostavljanje

Dve žene koje su radile za španskog pevača Hulija...