Претрага
Претрага
Close this search box.

Svetski dan zaštite životne sredine

Svetski dan zaštite životne sredine obeležava se danas 5. juna. Odlaskom u park ili na plažu, milioni ljudi širom sveta na svoj način odgovaraju na poziv da se „povežu sa prirodom”.

Brojnim aktivnostima daje se doprinos zaštiti Zemlje, bez obzira da li neko živi u gradu ili na selu, u razvijenom ili nerazvijernom svetu – sadnjom drveća, uličnim skupovima, biciklističkim vožnjama, koncertima, takmičenjima u likovnom i literarnom stvaralaštvu, kampanjama čišćenja…

Tema ovogodišnjeg obeležavanja svetskog dana zaštite životne sredine je „Zagađenje vazduha”, a zemlja domaćin je Кina. Cilj je da se predviđenim globalnim i lokalnim aktivnostima motiviše javno mnjenje, da se pokrenu vlade, industrija, zajednice i pojedinci, kako bi se istražili obnovljivi izvori energije – zelene tehnologije, i kako bi se poboljšao kvalitet vazduha u gradovima i regijama širom sveta.

Od kada je počelo sa obeležavanjem Dana ekologije, stanovnici širom sveta organizirali su više hiljada događaja – od čišćenja okoliša do akcije protiv ilegalne trgovine divljim životinjama. Tako će, recimo, povodom obeležavanja Svetskog dana zaštite životne sredine, grad Pančevo biti bogatiji za 45 sadnica javora.

Već petnaest godina zaredom strukovno udruženje Ambasadori održivog razvoja i životne sredine i Privredna komora Srbije zajednički organizuju regionalnu konferenciju „Životna sredina ka Evropi – EnE19”. Događaj je realizovan pod sloganom „Čist vazduh – zdravija budućnost”.

Ministar Goran Trivan ukazao je da u aktivnostima na poboljšanju vazduha moramo delovati lokalno, a istovremeno, razmišljati globalno, menjajući fokus delovanja ka glavnim faktorima koji neposredno utiču na zagađenje vazduha, kao što su termoenergetski kapaciteti koji se koriste za grejanje, individualna ložišta i saobraćaj. Privreda je ključni faktor promena u društvu, i ako želimo da menjamo uslove u kojima živimo na bolje, moramo menjati tehnologije, i primenjivati one koje doprinose smanjenju zagađenja životne sredine, istakao je ministar.

Upozoravajući podaci Svetske zdravstvene organizacije nas podstiču da u Srbiji, čija je energetska bezbednost u direktnoj korelaciji sa korišćenjem uglja, iznađemo rešenja i postignemo društveni konsenzus kako bi ostvarili zajedničke ciljeve na poboljšanju kvaliteta vazduha, ukazao je Trivan.

On je istakao da Ministarstvo zaštite životne sredine operativno pristupa poboljšanju životne sredine, pružajući podsticaj lokalnim samoupravama da se bave ovim pitanjima i preduzimaju mere na poboljšanju kvaliteta vazduha u svojim lokalnim zajednicama. „Ministarstvo se mora okrenuti praktičnim konkretnim merama, i to znači da se od sada u budžetima, ne samo Ministarstva, već i lokalnih samouprava, moraju svake godine izdvojiti sredstva da se bar nekoliko individualnih ložišta svake godine u svakom gradu ugase i prelaze na čistije izvore energije“, istakao je ministar.

„Lokalne samouprave od sledeće godine moraju planirati u okviru svojih budžeta sredstva za gašenje individualnih kotlarnica i sprovođenje mera za poboljšanje saobraćaja“ poručio je Trivan.

 

Izvor: Politika/nsuzivo.rs

Tagovi:

0 Komentara
Inline Feedbacks
Vidi sve komentare

Povezane vesti