U Starom Brodu kod Višegrada obeleženo je 83 godine od zločina nad više od 6.000 Srba Sarajevsko-romanijske regije, koje su pobile ustaše Јure Francetića.
Tim povodom služen je parastos ubijenim srpskim civilima u spomen-kompleksu nakon čega su položeni venci i spuštene ruže u Drinu, prenosi Srna. Ustaške jedinice Jure Francetića pokrenule su u proleće 1942. godine ofanzivu sa namerom da proteraju i pobiju srpsko stanovništvo iz istočnog dela BiH da bi ostvarile svoj cilj – granicu NDH na Drini. Tokom ustaške ofanzive mučki je ubijeno više od 6.000 nenaoružanih Srba, isključivo civila, sa područja Sarajeva, Sokoca, Olova, Kladnja, Rogatice, Han Pijeska i Višegrada, koji su pokušali da pređu reku Drinu i potraže spas u Srbiji.
Izaslanik predsednika Republike Srpske Siniša Karan rekao je da je teško samo reći stradanje, jer način i obim ovog zločina i danas ljudski um ne može da shvati. „Iza takvog zločina pre svega stoji ideologija, strašna politika koja je u vreme NDH htela da srpski narod potpuno nestane sa zemaljske kugle. To je bio deo genocida, enocidne politike i ideologije da nestane srpski rod. Ovaj zločin u Brodu je jedan od najsvirepijih segmenata genocida prema Srbima. Teško se može opisati način na koji su te žrtve umorene. Ono što je njihova druga smrt je višedecenijska posle Drugog svetskog rata potpuni zaborav na ovaj događaj stravičnog stradanja 6.000 Srba“, rekao je Karan.
Izaslanik srpskog člana Predsedništva BiH Željke Cvijanović, Boško Tomić istakao je da je genocid izvršen nad srpskim narodom i ne samo u Brodu, već i u Јasenovcu, Koritima i ostalim stratištima. „Nema oprosta, moramo da pamtimo“, rekao je on. Parastostu pored spomen-obeležja prisustvovali su i državni sekretar u Ministarstvu za rad Vlade Srbije Đorđe Todorov, pomoćnik ministra rada i boračko-invalidske zaštine Nebojša Vidaković i predstavnik Ambasade Srbije u BiH, kao i načelnici opština Višegrad, Rogatica, Sokolac, Novo Goražde, predstavnici boračkih organizacija Gornjodrinske regije.
Tanjug