„Zajedno sa mojim sunarodnicima sa Kosova i Metohije sam 24. septembra došao na sever Kosova i Metohije, u predelu Banjske, a razlog našeg dolaska bio je da ohrabrimo naš narod u pružanju otpora teroru režima Aljbina Kurtija, i da stvorimo uslove za ostvarenje sna o slobodi“, stoji u izjavi potpredsednika Srpske liste Milana Radoičića.
Nju je javno danas pročitao advokat Goran Petronijević, punomoćnik Milana Radoičića.
– Lično sam obavio sve pripreme za odbranu od okupatora, a ovaj čin nije imao nikakve veze sa mojim političkim angažmanom. Nisam o ovome obavestio nikoga jer smo već imali različite stavove po pitanju otpora Kurtijevom režimu – rekao je Radoičić u izjavi.
Kako je naveo, o tome nisu bile obaveštene vlasti u Beogradu, niti na lokalu, odakle nije ni imao nikakvu pomoć.
Kako je, između ostalog, naveo u pismu javnosti, „smirivanje situacije druga strana nije shvatila kao dobru volju i stvaranja uslova za pregovore, već kao slabost“.
– Kao rezultat toga, iz dana u dan su se pojačavale aktivnosti Kurtijevih snaga koje su nelegalno okupirale sever Kosova i Metohije, u vidu upucavanja, prebijanja civila, bezrazložnog hapšenja, demonstracije sile i zastrašivanja srpskog naroda – naveo je on u pismu.
Kako je rekao, „sve metode otpora koje su primenjivane nisu dovele do nikakvog poboljšanja života srpskog naroda, već, naprotiv, povećanje brutalnosti Kurtijevog režima“.
– U takvoj atmosferi sam se odlučio za ovaj čin jer su Kosovo i Metohija moja zemlja, moja kuća, sastavni su deo moje države, Republike Srbije, i nasilno se od nas otimaju. Srpski narod se proganja sa konačnom namerom da se Kosovo i Metohija od Srba potpuno očisti – stoji u Radoičićevoj izjavi.
Dalje je pojasnio da smo „zato smo bili primorani da pokušamo da zaustavimo proganjanje srpskog naroda i da zaštitimo živote naših porodica i naših sugrađana“.
– Kao rezultat toga, iz dana u dan su se pojačavale aktivnosti Kurtijevih snaga koje su nelegalno okupirale sever Kosova i Metohije, u vidu upucavanja, prebijanja civila, bezrazložnog hapšenja, demonstracije sile i zastrašivanja srpskog naroda – naveo je on u pismu.
Kako je rekao, „sve metode otpora koje su primenjivane nisu dovele do nikakvog poboljšanja života srpskog naroda, već, naprotiv, povećanje brutalnosti Kurtijevog režima“.
– U takvoj atmosferi sam se odlučio za ovaj čin jer su Kosovo i Metohija moja zemlja, moja kuća, sastavni su deo moje države, Republike Srbije, i nasilno se od nas otimaju. Srpski narod se proganja sa konačnom namerom da se Kosovo i Metohija od Srba potpuno očisti – stoji u Radoičićevoj izjavi.
Dalje je pojasnio da smo „zato smo bili primorani da pokušamo da zaustavimo proganjanje srpskog naroda i da zaštitimo živote naših porodica i naših sugrađana“.
– Do stradanja policajca je došlo slučajno, nakon čega je počeo žestok okršaj sa obe strane u kome su poginula naša trojica drugova, heroja koji su svoj život dali za slobodu i očuvanje Kosova i Metohije – navodi se, i dodaje da „neka bude svima jasno da nismo nikakvi teroristi, već borci za slobodu sopstvenog naroda“.
„Nije bio povređen, ni ranjen“
Odgovarajući na pitanja novinara o zdravstvenom stanju Milana Radoičića, Petronijević je rekao da informacija o njegovom zdravstvenom stanju nije bila tačna.
– Nije bio povređen, niti ranjen – rekao je on.
Upitan kako je stradao kosovski policajac, Petronijević navodi da je „stradao od eksplozije, a ne od metka“.
Ostavka na stranačku funkciju
Petronijević je preneo i da Radoičić podnosi neopozivu ostavku na mesto potpredsednika Srpske liste, kao i da je spreman da se odazove pozivu srpskih organa.
Takođe, Petronijević je dodao da smatra da nema potrebe njegovom štićeniku nadležni organi da postavljaju pitanja, ali i da će se, ako ga budu zvali, odazvati pozivu.
– Na severu su specijalne jedinice kosovske policije koje nelegalno tamo borave, a u skladu sa rezolucijom 1244. A ako je neko nelegalno tamo, to su oni kao i neke paravojne formacije. Mislim da na strani Radoičića nema odgovornosti, da li će to smatrati organi Srbije ostaje da se vidi. Oni su došli u svoju zemlju i u svoju kuću – rekao je Petronijević, koji je dodao da misli da „nema razloga da brani Radoičića, treba braniti srpski narod na KiM, mnogo Milana Radoičića ima dole“.







