Mandatar za sastav nove vlade mogao bi da približi protestante ideji dijaloga s predstavnicima vlasti, ali i da okupi stručnjake u ključnim resorima u Nemanjinoj 11, smatraju stručnjaci.
Mandatar za sastav nove vlade Srbije prof. dr Đuro Macut mogao bi da amortizuje aktuelnu krizu u društvu i bude spona za dijalog vlasti i studenata, ocena je sagovornika Kurira. Takođe veruju da bi Macut mogao da predvodi većinski ekspertsku vladu, iako možda ne brojčano, ali u smislu ključnih ministarskih pozicija.
Macut, naime, ima rok do 18. aprila da predloži sastav buduće vlade, kada ističe zakonski rok za izbor kabineta u Skupštini Srbije. A kako je sam najavio, planove neće otkrivati pre podnošenja ekspozea u parlamentu.
– Još nema tačnog datuma za podnošenje ekspozea, ali svakako se očekuje do definisanog i zakonom predviđenog termina 18. aprila – rekao je Macut.
Spona sa studentima
Stručnjaci pak smatraju da je Macut pravi izbor za premijersku funkciju u aktuelnoj društvenoj krizi, koju, ističu, može da amortizuje.
– Neko poput Macuta, ko iza sebe ima prilično uspešnu profesionalnu karijeru, dobar je izbor za mandatara baš u ovom trenutku. Iako je politika nešto drugo, verujem da je sposoban i da mu ne nedostaje informacija, kao i da će imati i pomoć prilikom uvođenja u to šta se i kako radi u političkom smislu. Svakako verujem da će uspeti da amortizuje celu ovu krizu jer može da bude spona između studenata i vlade, ali u određenoj meri. Naime, određeni deo studenata i profesora prihvatiće novog mandatara i imati obzira prema onome šta radi i govori, ali čvrsto jezgro protestanata mislim da će biti nepomirljivo i da neće pristati na poziv za dijalog, već da će insistirati na nastavku protesta – kaže za Kurir Predrag Lacmanović, izvršni direktor agencije za istraživanje javnog mnjenja „Faktor plus“.
S druge strane, dodaje da spona između vlasti i opozicije ne postoji trenutno kao mogućnost.
– Opoziciji je glavno da dođe na vlast, pa će napadati i besprekornu ličnost i meriće mu svaku reč, neće uopšte biti blagonakloni niti spremni za dijalog – ističe Lacmanović.
On ocenjuje i da se, imajući u vidu da je sam Macut ekspert, a ne političar, da će i vlada većinom biti takva.
– Pretpostavljam da to i jeste cilj, čim smo dobili ovakvog premijera, da vlada bude dobrim delom ekspertska i drugačija nego do sada. Možda neće brojčano biti više eksperata od političkih ministara, ali će ih možda biti više u ključnim resorima – konstatovao je Lacmanović.
Vlada eksperata
Da je sva prilika da će buduća vlada biti pre svega vlada eksperata, smatra i politički analitičar Branko Radun.
– Videćemo kakav će sastav vlade biti, u kojoj meri će biti političari, stranački obojeni i aktivni, a s druge strane, koliko će biti ljudi koji su eksperti za resore koji će im biti povereni – jasan je Radun.
Takođe, dodaje, veruje da je Macut neko ko bi mogao da komunicira s različitim grupama koje su se sada iskristalisale – vlast, opozicija i studenti.
– Nisam baš optimista po pitanju dijaloga jer je i do sada bilo teško, pa je pitanje kako će čovek koji nije političar uspeti da izvede to. Duboko smo podeljeno društvo i mislim da bi ta vlada trebalo da bude vlada koja bi premostila ovu situaciju do izbora, da je prihvate sve tri grupacije ili barem većina iz opozicije i protestanata, jer ne možete uvek imati sve, ne mogu svi da prihvate sve. Ovo vidim kao pokušaj mekše političke i stranačke priče i više vladu stručnjaka nego političara. Ali treba sačekati ekspoze i sastav vlade – zaključio je Radun.
kurir.rs