Oni će biti saslušani po nalogu Višeg suda u Novom Sadu o dopuni istrage protiv 13 osumnjičenih da su odgovorni za tragediju na železničkoj stanici
Postupajući tužilac Višeg javnog tužilaštva u Novom Sadu danas će nastaviti sa saslušanjem svedoka u dopuni istrage protiv 13 osumnjičenih da su odgovorni za pad nadstrešnice Železničke stanice u Novom Sadu, 1. novembra prošle godine kada je stradalo 16 osoba. Za utorak, kako saznaje „Politika”, planirano je saslušanje veštaka, što bi mogla da bude ključna dokazna radnja u ovoj fazi postupka.
Novosadski Viši sud je, podsetimo, 11. aprila ove godine, optužnicu koju je protiv 13 okrivljenih krajem prošle godine podiglo Više tužilaštvo u Novom Sadu, nakon što ju je analiziralo, vratilo u fazu istrage. Po nalozima suda, prema saznanjima našeg lista, u dopuni istrage do sada su saslušana 22 svedoka. Neki od njih su već saslušavani u „osnovnoj” istrazi, dok je jedan broj njih prošle nedelje prvi put dao iskaz u tužilaštvu.
Goran Petronijević, branilac dvoje okrivljenih u ovom postupku, kaže za naš list da je odbrana proteklog petka, telefonom, što je neuobičajeno, obaveštena o saslušanju svedoka danas.
– Tužilaštvo se i ovoga puta ponaša kao i tokom osnovne istrage. Zakazuje po deset svedoka dnevno i saslušava ih na brzinu. Imam utisak da pokušava da brzo urade ono što je navedeno u naredbi o dopuni istrage novosadskog Višeg suda. Nadam se da to neće biti slučaj sa saslušanjem veštaka u utorak. Odbrana je angažovala stručnog savetnika koji će imati mnogo pitanja za veštake. Imam utisak da tužilaštvo pro forme radi ono što je sud naložio u naredbi, a ne da bi došlo do činjenica i podataka koje će uticati na kvalitet optužnice. Odbrana je u nekoliko navrata bila na ivici da tražimo izuzeće postupajućeg tužioca, ali nas je pritvor u kojem se nalaze naši branjenici, na neki način, zaustavio u tome. Način rada tužilaštva sada, u dopuni istrage, gotovo je identičan onome kako se radilo u osnovnoj istrazi – kaže advokat Petronijević.
S obzirom na to da tužilaštvo ispituje po osam ili deset svedoka dnevno, kvalitet njihovih iskaza je, prema mišljenju našeg sagovornika, vrlo površan. Ponavlja da stiče utisak da tužilaštvo želi što pre da uradi ono što mu je naložio sud i tako ispuni formu, ali ne i suštinu, podigne optužnicu i dostavi je sudu „na proveru”. Sud, napominje Petronijević, ima zakonsku mogućnost da novu optužnicu nakon njenog ispitivanja, ponovo vrati na dopunu.
– Susrešćemo se, kao i tokom osnovne istrage, sa mnogim poteškoćama. Možda je najveći problem to što su ostaci pale nadstrešnice sklonjeni sa lica mesta. Ti ostaci nisu smeli da se pomere dok optužnica protiv okrivljenih ne bude potvrđena. Mi smo 26. decembra prošle godine bili na mestu nesreće i zatekli smo usitnjeni materijal, nabacan na gomilu. Pokušali smo da saznamo ko je dao nalog da se srušena nadstrešnica skloni. Od građevinske inspekcije smo dobili informaciju da su oni, kada su nekoliko sati posle pada nadstrešnice izašli na mesto nesreće, dali usmeni nalog da lice mesta ostane onakvo kakvo jeste. Kada su sutradan došli da stave crvenu traku, prostor je bio čist, uopšte nije bilo ostataka nadstrešnice – tvrdi advokat Petronijević.
Advokat zamera tužilaštvu i što, osim zamućenih crno-belih fotografija sa lica mesta iz foto-dokumentacije predmeta, odbrani nije dostavljen izveštaj veštačenja.
– Ponoviću ono što sam rekao i posle podizanja optužnice, a to je da je ona napisana odmah nakon što je tužilaštvo dobilo osnovni nalaz i mišljenje sudskih veštaka građevinske struke Građevinskog i Tehničkog fakulteta u Novom Sadu. Nijedan od dokaza koji su izvedeni nakon dostavljanja mišljenja, poput saslušavanja svedoka, pribavljanja pisanih dokaza, dopunski uviđaj koji je urađen 26. decembra prošle godine, nigde se ne spominje. Ne znamo kakvi su rezultati uzorkovanja materijala pale nadstrešnice, u smislu da li se u njemu vide slojevi, da li je veštačena težina svakog od njih i kada su oni naneti, a to su ključne činjenice. Sada se definitivno može videti da tužilaštvo radi pod strahovitim pritiskom. Čijim i zbog čega, to oni moraju da kažu. Ili rade po strategiji koju niko ne razume – zaključuje advokat Petronijević.
U toku još dva postupka
Povodom pada nadstrešnice Železničke stanice u Novom Sadu, osim postupka pred Višim tužilaštvom u Novom Sadu, vode se još dva postupka. Javno tužilaštvo za organizovani kriminal (JTOK) vodi pretkrivični postupak o eventualnom postojanju koruptivnih krivičnih dela u vezi sa radovima na Železničkoj stanici u Novom Sadu. Prema saznanjima našeg lista, do sada je u ovom postupku, u svojstvu građana, ispitano više od 20 osoba.
U drugom postupku, Više javno tužilaštvo u Beogradu podiglo je optužnicu protiv Slobodanke Katanić, menadžera za razvoj investicija AD „Infrasruktura železnica Srbije”, Milutina Savović, predsednika Komisije za tehnički pregled Železničke stanice u Novom Sadu, i Biljane Krstić, člana pomenute komisije, i kojom ih tereti za izvršenje koruptivnih krivičnih dela koja su za posledicu imala pad nadstrešnice.
Na odluku beogradskog VJT o podizanju optužnice postoji pravo žalbe odbrane i okrivljenih Apelacionom sudu u Beogradu. U slučaju da ovaj sud potvrdi optužnicu, nju će pred sudom zastupati tužilac JTOK-a, s obzirom na odluku vrhovnog tužioca Zagorke Dolovac da ovaj predmet iz nadležnosti VJT pređe u JTOK.
politika.rs