Naftna industrija Srbije (NIS) saopštila je danas da nova posebna licenca koju je izdalo Ministarstvo finansija SAD, a kojom je stupanje na snagu sankcija u punom obimu prema toj kompaniji odloženo do 27. juna, omogućava nesmetano obavljanje operativnih aktivnosti NIS-a do tog datuma.
– Kompanija NIS zahvaljuje Vladi Srbije i svim ostalim domaćim i stranim institucijama koje su podržale zahtev upućen Ministarstvu finansija SAD – piše u saopštenju.
NIS podseća da je u martu podnet zahtev za uklanjanje kompanije sa SDN liste (Specially Designated Nationals) i ističe da poštuje zakone Srbije i drugih država na čijim tržištima posluje i da svojim poslovanjem nije doprineo uvođenju sankcija koje ugrožavaju rad kompanije i socijalnu stabilnost više od 13.000 zaposlenih.
– Novom licencom kompaniji NIS se omogućava nesmetano obavljanje održavanje poslovanja, ugovora i drugih sporazuma koji uključuju NIS ili njegova operativna zavisna društva, kao i izvršenje svih transakcija sa NIS i njegovim operativnim zavisnim društvima, koje su usmerene na ispunjenje ugovora – navodi se u saopštenju.
Dodaje se da se novom licencom omogućava i otuđenje ili prenos,odnosnoi omogućavanje otuđenja ili prenosa duga ili kapitala izdatih ili garantovanih od strane NIS-a ili operativnih zavisnih društava („pokriveni dug ili kapital“) na lice koje nije iz SAD.
Omogućeni su i zvanični poslovi diplomatskih ili konzularnih predstavništava van Ruske Federacije koji uključuju NIS ili operativna zavisna društva.
U narednom periodu, kako se ističe u saopštenju, kompanija NIS ostaje posvećena očuvanju stabilnosti na domaćem tržištu, nastavku investicionog ciklusa i očuvanju socijalne stabilnosti zaposlenih.
– NIS je spreman na nastavak dosledne saradnje sa Ministarstvom finansija SAD povodom podnetog zahteva za uklanjanje kompanije sa SDN liste sankcija (Specally designated Nationals) – navodi se.
Dodaje se i da će o svim novim okolnostima koje mogu uticati na poslovanje kompanije, NIS blagovremeno obavestiti javnost.
tanjug.rs