SrbijaPreminuo nekadašnji ministar Branislav Ivković

Preminuo nekadašnji ministar Branislav Ivković

spot_img
spot_img

Branislav Ivković, istaknuti član SPS i deo vrha vlasti u vreme Slobodana Miloševića, umro je u Beogradu.

Tim povodom oglasila se na mrežama nekadašnja TV voditeljka Biljana Popović koja je s njim bila u braku.

Ona je na svom Instagramu napisala sledeće i od njega se oprostila ovim rečima:

– „Borio se nadljudski, a otišao je tiho, uz muziku koju je voleo i sve nas koji smo sa njim živeli svaki sekund ludačke borbe. T

eško da ću ikada u ovom mom životu sresti takvog borca sa nesagledivom energijom. Ustajao je i onda kada niko više nije verovao da može.

Govorio je da je Robokop – i bio je. Čovek koji se vraćao onda kad su ga svi već upisali u statistiku. Vraćao se iz pet, šest, deset padova.

Učio da hoda više puta nego što drugi ustanu u životu. Prkosio prognozama, bolu, sudbini, statistikama, hirurgu i medicini. Njegov prkos je bio zapravo vanvremenska snaga, nešto što nikada više neću videti u takvom obliku.

On je Robokop jer je bio jači od svojih granica- napisala je i dodala:

– Jer nije znao da odustane, jer je nosio volju kakvu lekari nisu mogli ni da objasne. Jer je bio sila, čovek koji je gurao napred i onda kad se sve raspadalo.

– „Živeli smo svaki sekund te nezamislive borbe i nesalomive energije, srećno, dostojanstveno i preteško. Bane je bol pretvarao u snagu, a nepravdu u hrabrost. Pravdi se nadao i u nju je verovao. Koliko god puta da ga je medicina ispratila, on se vraćao i prkosio zakonima života.

Bane živi, i živeće, dok god mi dišemo i dok nosimo njegov trag.

Mesto i vreme sahrane objavićemo naknadno“, napisala je Popovićeva.

Branislav Bane Ivković (Bijeljina, 7. avgust 1952 – Beograd, 20. novembar 2025) bio je srpski političar i univerzitetski profesor, poznat po naučnom radu u oblasti građevinarstva i dugogodišnjoj političkoj aktivnosti. Preminuo je 20. novembra posle duge i teške bolesti, u Beogradu.

 

Biografija i rad na fakultetu

Rođen je u Bijeljini, gde je završio gimnaziju. Studije građevinarstva upisao je u Beogradu i tu je diplomirao 1979. godine. Magistrirao je 1983, a doktorsku disertaciju iz oblasti optimizacije pouzdanosti proizvodnih sistema u građevinarstvu odbranio je 1988. godine.

Tokom 1985. i 1989. boravio je na Imperial College in London kao stipendista, što je imalo veliki uticaj na njegov naučni rad.

Tokom 1985. i 1989. boravio je na Imperial College in London kao stipendista, što je imalo veliki uticaj na njegov naučni rad.

Profesionalnu karijeru je započeo u građevinskom preduzeću Napred, a zatim se vratio na Građevinski fakultet, gde je napredovao od asistenta do redovnog profesora. Predvodio je odsek za menadžment i upravljanje u građevinarstvu i dva puta bio izabran za prodekana. Objavao je više udžbenika i pedeset pet naučnoistraživačkih radova, a deo je predstavljen u međunarodnim časopisima. Govorio je engleski, a služio se nemačkim i ruskim jezikom.

Politički angažman

U politiku je ušao 1992. godine učlanjenjem u Socijalističku partiju Srbije. U okviru SPS obavljao je više značajnih funkcija: bio je predsednik Beogradskog odbora, član Izvršnog odbora i član Glavnog odbora. U saveznoj skupštini bio je poslanik u Veću građana.

U Vladi Srbije obavljao je dve ministarske funkcije. Od 1994. godine bio je ministar za urbanizam, a od 1998. ministar za nauku i tehnologiju. Oba puta u vladama koje je vodio Mirko Marjanović.

Bio je jedan od pregovarača SPS sa novim vlastima tokom događaja koji su prethodili hapšenju Slobodana Miloševića u aprilu 2001. godine.

Zbog sukoba unutar stranke smenjen je sa funkcija pre isteka mandata. Ipak, 2001. godine izabran je za sekretara Izvršnog odbora, uprkos protivljenju Miloševića. U aprilu 2002. isključen je iz SPS. Nakon toga je pokušao da se politički osamostali, kandidovao se za predsednika Srbije 2002. godine, osnovao Socijalističku narodnu stranku i ponovo učestvovao na predsedničkim izborima 2004. godine.

Privatan život

U prvom braku bio je oženjen Bosiljkom, sa kojom ima četvoro dece, tri ćerke Ivanu, Milanu i Draganu, i sina Luku. Drugi put se oženio 2005. godine TV novinarkom Biljanom Popović i sa njom ima ćerku Jovanu.

24sedam

spot_img

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najčitanije

Podelite članak:

Pretplata na obaveštenja

Još ovakvih vesti
slični sadržaji

Sudija Miroljub Tomić postavljen za vršioca funkcije predsednika Vrhovnog suda

Visoki savet sudstva (VSS) na današnjoj sednici jednoglasno je...

PIO Fond poziva sve građane: 21. april donosi priliku koju ne treba propustiti

Građani koji imaju radni staž u Srbiji i Austriji...

Crni oblaci krenuli ka Srbiji: Donose kišu i pad temperature – u OVIM delovima zemlje biće i SNEGA

Na Kopaoniku se snežni pokrivač smanjuje, dok prolećne temperature...

Juhas i Gojković razgovarali o nastavku podrške projektima u Vojvodini

Predsednik Skupštine AP Vojvodine dr Balint Juhas i predsednica...