SJAJNE VESTI Država daje 17.000 evra za mala preduzeća! Evo do kada traju prijave i ko može da konkuriše

Mikro i mala porodična preduzeća i preduzetnici do 30. juna mogu da konkurišu za bespovratna sredstva države koja pokrivaju 50 odsto investicija u proizvodnju i preradu dobara. Država je za taj program opredelila 400 miliona dinara, odnosno, do dva miliona po projektu. Profesor ekonomije Milorad Filipović kaže da je to novčani podsticaj koji se može iskoristiti za rast i razvoj, ali da je maloj privredi neophodna i bolja zaštita prava svojine i ugovora.

Preduzeća koja imaju od 0 do 50 zaposlenih čine značajan deo srpske ekonomije a bespovratnih 17 hiljada evra koje im je država stavila na raspolaganje može biti dobar zamajac za njih ukoliko imaju dobar plan i plasman, kaže za RTS profesor ekonomije Milorad Filipović.

Ipak, napominje da se samo oko 24 odsto „malih“ bavi proizvodnjom i preradom a da ostatak posluje u sektorima poput trgovine na malo, usluga…

Preduzeća koja imaju od 0 do 50 zaposlenih čine značajan deo srpske ekonomije a bespovratnih 17 hiljada evra koje im je država stavila na raspolaganje može biti dobar zamajac za njih ukoliko imaju dobar plan i plasman, kaže za RTS profesor ekonomije Milorad Filipović.

Foto: Gradske info

Ipak, napominje da se samo oko 24 odsto „malih“ bavi proizvodnjom i preradom a da ostatak posluje u sektorima poput trgovine na malo, usluga…

„Ma koliko se sa stanovišta investicija 17 hiljada evra činilo kao malo, savetovao bih svakom ko ima perspektivu razvoja i rasta da ovo iskoristi. Nama je jedna od najslabijih tačaka to što mikro i mala preduzeća godinama ostaju na tom nivou, ne prerastaju u srednja“, naveo je Filipović. Odgovarajući na pitanje šta ih koči u tome da naprave iskorak, profesor kaže da su u pitanju sistemski nedostaci.

Prema njegovim rečima, ima određenog nepoverenja u sistem, odnosno u dugoročnu orjentaciju, jer vlasnici porodičnih firmi ne znaju da li će za godinu, dve, tri biti ista situacija.

„Potrebni su sistemski uslovi, dobra zaštita prava svojine i ugovora, da funkcioniše sudski sitem. U mnogim situacijama imamo to da dolazi do derogiranja prava svojine i ugovora. Često propadaju investicije. Nažalost, moram da kažem da u nekim slučajevima imamo i selektivnu primenu zakonskih procedura“, kaže profesor Filipović.

Ističe da 99 odsto domaće privrede čine upravo mikro, mala i srednja preduzeća. Kaže da je registrovano oko 360 hiljada takvih privrednih subjekata te da oni zapošljavaju 63 odsto radnika. Napominje i da je njihov doprinos bruto domaćem proizvodu gotovo 60 odsto.

Profesor smatra da su mikro i mala preduzeća u nepovoljnijem položaju od velikih investitora pogotovo zbog toga što mnogi od njih zloupotrebljavaju oligopolski položaj.

 RTS/Mondo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najčitanije

Podelite članak:

Pretplata na obaveštenja

Još ovakvih vesti
slični sadržaji

Pokrajinski sekretar Markoski sa dekanima Univerziteta o aktuelnoj situaciji

Pokrajinski sekretar za visoko obrazovanje i naučnoistraživačku delatnost, Branko...

Tamara Vučić u Beču na skupu u organizaciji prvih dama Ukrajine i Austrije

Supruga predsednika Srbije Tamara Vučić učestvovala je u Beču...

Aerodrom „Nikola Tesla“ prodaje prtljag za 234 RSD – investicija ili igra na sreću?

Aerodrom „Nikola Tesla“ u Beogradu pokrenuo je jednu od najneobičnijih...

OD VLASNIŠTVA NI TRAGA NI GLASA: Zašto blokaderski sudija Miodrag Majić laže i krije imovinu? (FOTO)

Blokaderski sudija Miodrag Majić vešto krije svoju imovinu i...