SrbijaTiodorović: Ukinuti sve mere ograničenja uvedene zbog koronavirusa

Tiodorović: Ukinuti sve mere ograničenja uvedene zbog koronavirusa

spot_img
spot_img

Član Vladinog kriznog štaba za borbu protiv epidemije Branislav Tiodrović izjavio je da bi trebalo ukinuti sve mere ograničenja uvedene zbog pojave koronavirusa, kao i da ne očekuje da će doći do drugog talasa KOVID-a.

„Treba sve odmah da pustimo, da nema više nikakvih ograničenja. Da pustimo da se normalno održavaju svi sportski događaji, sve manifestacije… Pa danas treba i đaci da krenu u školu – oni koji popravljaju ocene. Jedino s koncertima treba sačekati do 15. juna. Ceo svet to radi, što bismo sad mi nešto kočili. Pustimo ljude da žive. Ali ljudi moraju da nose zaštitne maske u zatvorenom i moraju redovno da peru ruke. Ako tako budu radili, za 14 dana bićemo zemlja bez korone, garantujem“, rekao je Tiodorović.

Podsetio je da je situacija u Vojvodina i Beogradu mirna, kao i u centralnoj Srbiji.

Kovid bolnica u Leskovcu ima oko 30 pacijenata. U Vranju više – 86, zato što je kod njih kasnije počelo obolevanje, rekao je on.

Epidemiolog navodi da ruke moraju stalno da se peru, i to ne samo posle toaleta i pre jela.

„Rukavice je jedino opravdano nositi na poslu, kao recimo u Juri, gde se tokom proizvodnje rukama pipa mnogo predmeta. A i u marketima, na pijacama, u tržnim centrima. Na ulici ili u kafiću, restoranu nisu vam potrebne rukavice… Konobari treba obavezno da nose maske. Na otvorenom je besmisleno nositi maske“, rekao je on za Kurir.

Dodao je da zaista misli da drugog talasa neće ni biti na jesen, čak i da se na severu vrati na jesen ili zimu, to kako kaže neće biti ništa značajno jer se istrošio i oslabio.

Tiodrović kaže da veruje da će naše stanovništvo vakcinu primati u sezoni 2021/22.

Naveo je da u Srbiji niko nije dva puta bio pozitivan na KOVID.

„Kineske naučne studije pokazale su da se korona vraćala. Dakle, ako test pokaže da imate antitela, ne znači da ste zaštićeni. Opet možete da obolite jer je virus nov, mutira. I zato ljudi treba da vode racuna. A posebno mladi“, rekao je Tiodorović i dodao da ako je neko mlad ne znači da ima dobar imunitet i da nema skirvene bolesti.

Podsetio je 29,3 odsto obolelih u Srbiji bilo mlađe od 60 godina, da su umirali i oni koji su bili i 1978. godište.

Na pitanje da li mu smetaju kontroverzne izjave njegovog kolege Branimira Nestorovića kaže da nije tačno da uopšte nismo bili spremni i da nismo znali šta radimo, da je bio totalni haos, kako je Nestorović rekao u petak.

„Kolege Darija Kisić Tepavčević i Predrag Kon su mu vrlo diplomatski odgovorili da smo tačno znali šta radimo. Ja bih bio mnogo oštriji i nimalo ne bih bio diplomata“, rekao je Tiodorović i upitao kakav je to način da se tako govori.

„Naravno da smo znali šta radimo. Jeste ovaj virus nov, ali ovo nam nije ni prva epidemija, ni prva pandemija. Dr Kon, prof. Vladimir Petrović iz Instituta za javno zdravlje Vojvodine i ja radili smo na pandemiji svinjskog gripa 2009/10. i sada smo tačno znali šta radimo“, rekao je ona i dodao da postoji utvrđena svetska doktrina sprečavanja i suzbijanja pandemija i epidemija.

Izvor: Tanjug

spot_img

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najčitanije

Podelite članak:

Pretplata na obaveštenja

Još ovakvih vesti
slični sadržaji

NEVREME VEĆ TUTNJI SRBIJOM: Krupan grad pogodio sever zemlje, olujni sistem stigao iz Mađarske

Snažno nevreme praćeno gradom, obilnim pljuskovima i grmljavinom već...

Mala matura za osmake počinje sutra polaganjem testa iz maternjeg jezika

Završni ispit za učenike osmog razreda osnovnih škola u...

„POZIVAM SVE GRAĐANE DA DOĐU 27. JUNA ISPRED SKUPŠTINE“ Vučić do detalja razobličio ideologiju blokadera

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić gostovao je u jutarnjem programu...

RHMZ pokrenuo proceduru za slanje SMS usled grmljavinskog nevremena koje se očekuje

Republički hidrometereološki zavod (RHMZ) pokrenuo je u 16 časova...