Vojnomedicinska akademija (VMA) u Beogradu donela je odluku o zabrani poseta.
Ovo je prva zabrana poseta jednoj zdravstvenoj ustanovi od kako je grip stigao u Srbiju.
U Srbiji se više ne registruje regionalna već široka geografska raširenost gripa, intenzitet kliničke aktivnosti više nije nizak već srednji, a trend incidencije odnosno obolevanja je i dalje rastući, pokazuju najnoviji epidemiološki podaci Instituta za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović Batut“.
Za samo nedelju dana grip je potvrđen iznova kod pacijenata u 13 okruga u Srbiji, a broj obolelih od oboljenja sličnih gripu je veći za čak 75,6 odsto u poređenju sa istim periodom prethodne sezone.
Prema najnovijim podacima za 50. izveštajnu nedelju od 8. do 14. decembra, u toj sedmici virus gripa je za 7 dana ponovo dijagnostikovan u 13 okruga u Srbiji, a laboratorijski su potvrđeni slučajevi infekcije virusom gripa tip A(H1)pdm09, AH3 i A netipizirani.
Okruzi u kojima je grip potvrđen od 8. do 14. decembra:
– Južnobanatski
– grad Beograd,
– Braničevski,
– Južnobački,
– Zapadnobački,
– Kolubarski,
– Mačvanski,
– Moravički,
– Nišavski,
– Pomoravski,
– Raškog – sa teritorije Zavoda za javno zdravlje Novi Pazar,
– Šumadijski,
– Zlatiborski okrug
Sezona gripa krenula ranije
Grip je u Srbiji, kao i u drugim delovima Evrope, ove godine krenuo ranije. Prvi slučajevi u ovoj sezoni otkriveni su 23. oktobra, kada je potvrđen kod četiri pacijenta u četiri kraja Srbije.
Osim što je krenuo raniji, grip je ove godine zarazniji, za šta je zasužan izmenjeni tip virusa gripa A(H3N2), nazvan super grip, koji je u junu pretrpeo 7 mutacija.
S obzirom na to da je vakcina protiv gripa pravljena u aprilu, a da je do izmena došlo kasnije, ovaj virus je našao način da zaobiđe stečeni imunitet, zbog čega i ima u svetu mnogo hospitalizacija.
Inostrani stručnjaci kažu da su za širenje virusa „najzaslužnija“ deca.
24sedam







