Претрага
Претрага
Close this search box.

Depresiju odaje način govora i pisanja, otkrili naučnici

Foto: Business Insider

Nova studija, objavljena u sferi kliničke psihologije, sada je otkrila vrstu reči koje mogu tačno da preciziraju da li neko pati od depresije.

Analize tekstova računarskim metodama omogućuju obradu izuzetno velikih baza podataka u nekoliko minuta. To može pomoći u pronalaženju jezičnih značenja koje bi ljudima mogle da promaknu, jer se kompjuterski može izračunati i postotak učestalosti pojedinih reči i skupova reči, leksičke raznolikosti, prosečna dužina rečenica, gramatičke obrasce i mnoge druge parametre.

Jezik se može podeliti na dve komponente: sadržaj i stil. Sadržaj se odnosi na značenje ili predmet izjava. Osobe s simptomima depresije koriste preteranu količinu reči koje prenose negativne emocije, naročito negativne prideve i priloge, npr. “usamljen”, “jadan”, “tužan” ili “bedan”.

Još zanimljivije je korišćenje zamenica. Oni sa simptomima depresije koriste znatno više ličnih zamenica za prvo lice jednine, poput “mene”, “ja” i “sebi”, a znatno manje zamenice za drugo i treće lice jednine ili množine- poput “on”, “oni” ili “ona”.

Ovaj uzorak korišćenja zamenice sugeriše da su osobe s depresijom više usmerene na sebe, a manje povezane s drugima. Istraživači su istakli da su zamenice zapravo pouzdanije u prepoznavanju depresije od negativnih emocija.

Foto: Kompleksptsd.dk

Jezički stil se odnosi na način na koji se izražavamo, ali ne i na sadržaj. Istraživači su proučavali veliku količinu tekstova na 64 različita internet foruma za mentalno zdravlje i obuhvatili 64.000 ispitanika.

“Apsolutne reči” koje prenose apsolutne veličine ili verovatnoće, kao što su “uvek”, “ništa” ili “potpuno”, bolje su ukazivale na mentalno stanje nego korišćenje zamenica ili iskazivanje negativnih emocija.

U poređenju s 19 različitih kontrolnih foruma (npr. Mumsnet i StudentRoom), češće korišćenje apsolutnih reči je otprilike 50 posto veće u anksioznom i depresivnom stanju, a otprilike 80 posto veće kod suicidalnih članova foruma.

Istraživanje je obuhvatilo i forume na koje su se javljale osobe koje su smatrale da su se oporavile od depresivne epizode i pišu pozitivne i podsticajne tekstove o oporavku. Ovde su otkrili da su reči kojima su izražavali negativne emocije koristili na nivoima uporedivih tzv. kontrolnih foruma- koristili su takve reči u uobičajenim količinama, dok su povećali broj reči kojima su izražavali pozitivne emocije za čak 70 posto. Ipak, učestalost apsolutnih reči ostala je znatno veća od uobičajenog.

Moguće je da jezik koji se povezuje s depresijom ne mora uvek ukazivati na depresiju, već samo na prolazne patnje. Ali, Svetska zdravstvena organizacija procenjuje da više od 300.000.000 ljudi upravo proživljava depresiju, a ta je brojka narasla od 2005. godine za čak 18 posto.

Autor: nsuzivo.rs

Tagovi:

0 Komentara
Inline Feedbacks
Vidi sve komentare

Povezane vesti