Претрага
Претрага
Close this search box.

Marina Perović- Novosađanka čije Instagram filtere koristi ceo svet

Marina Perović, diplomirana inženjerka informacionih tehnologija i master studentkinja informatike, trenutno se bavi specijalnim efektima i razvojem Augmented Reality (Izmenjena stvarnost) tehnologija.

Šta povezuje Hari Potera i Novosađanku Marinu Perović? Odgovor je- animacija za mobilnu igricu “Harry Potter AR: Wizards Unite”, Vorner Brosa.

Ona je članica i Serbian Enterpreneurs organizacije, čiji se član postaje samo na poziv, koja radi stvari od velikog značaja za srpsku IT zajednicu.

Marina je radila i animacije za Valentino, Maybelline, Google, American Express, Heinz i mnoge druge.

Ova impresivna i šarmanta devojka gošća je našeg današnjeg razgovora.

Zašto programiranje? Ono se obično karakteriše se kao “muški posao”.

Marina: Programiranje se danas možda karakteriše kao “muški posao”, ali mnogi ne znaju da je prvi kompjuterski program napisala- žena. Zapravo, u početku je programiranje bilo baš “zenski posao” i često povezan sa kancelarijskim poslom koje su obavljale uglavnom žene. Nikada nisam odabrala programiranje ni informatiku, meni se to nekako samo nametnulo, jer otkad znam za sebe interesovala me je tehnologija. U detinjstvu je moja omiljenja igračka bio kompjuter, a tokom osnovne škole sam crtala u paint-u i corel-u, i nakon toga sam se zainteresovala za pravljenje igrica koristeci Unity Engine. Kroz ovaj alat sam prvi put upoznala VR/AR razvoj cime se bavim i danas. Moj maturski rad u gimnaziji je bio upravo iz informatike a posle toga je jedina logicna opcija za mene bila da upisem studije informacionih tehnologija. Iako poznajem nekoliko programskih jezika, ni sada tehnički nisam tipična programerka, više se bavim stvarima kao sto su animacija, specijalni efekti, kompjuterska grafika, 3d modelovanje i AR razvoj. Programiranje je jako širok pojam, a mnogi ga povezuju samo sa kucanjem koda. Smatram da je ono što ja radim mnogo više od toga.

Ko su ti uzori u tvom zanimanju? I uopšte u životu?

Marina: U mom poslu, uzori su mi preduzetnik i inženjer Elon Mask i čuvena Grejs Hoper, koja je napisala prvi kompajler. Do 1950.godine žene su dominirale programerskim zanimanjem i taj stereotip činio je da posao programera bude niskog prestiža i slabo plaćen. Ipak, Grejs je koristila ove stereotipe da bas ohrabri žene da se bave programiranjem, govoreći da je poput planiranja večere, jer zahteva strpljenje i posvećenost detaljima, stoga su zene za ovo zanimanje idealne. Njena rečenica “Brod je najsigurniji u luci, ali brod nije napravljen za to” se često citira, i ja se uglavnom time vodim. Generalno u zivotu, uzor mi je moja majka. Oduvek sam se ugledala na nju, jer ona za mene predstavlja dokaz da jedna žena moze biti i lepa i pametna, zabavna i profesionalna, nežna i jaka u isto vreme. Da žena ne mora da bira i da pravi kompromise, već može da ima sve.

Marina Perović na konferenciji u Beogradu; foto: Privatna arhiva

Veliki je uspeh da tvoji filteri, jedinoj sa ovih prostora, budu na Instagramu. Kako si to postigla?

Marina: Pre godinu dana, aplicirala sam za poziciju u zatvorenom programu beta testiranja Facebook-ovog novog AR razvojnog okruženja. Iskreno, nisam se previše nadala, jer sam znala da će biti jaka konkurencija iz celog sveta, ali ipak su prihvatili moju aplikaciju i imala sam priliku da zajedno sa ostalim testerima pronalazim greške i dajem sugestije kako bismo unapredili te alate. Kompanija Facebook je nama (testerima) omogućila da objavljujemo svoje efekte na društvenim mrežama, a ja sam se opredelila za Instagram. U početku smo imali mogućnost da objavljujemo samo nebrendirani sadržaj na svojim ličnim profilima, ali odnedavno filteri mogu biti i brendirani, što nam je otvorilo nove mogućnosti, kao na primer uslužno razvijanje filtera i efekata za druge.

Cyberia- Jedan od Marininih filtera na Instagramu, foto: Privatna arhiva

Koliko ima ženske solidarnosti u tvom poslu?

Marina: Ima mnogo ženske, ali i solidarnosti uopšte. Moj utisak je da se generalno IT-jevci drze zajedno, pomažu i pružaju podršku jednu drugima. Žene u ovom poslu pogotovo vole da inspirišu druge žene i ohrabre ih da se oprobaju u ovoj industriji, a to mi je posebno drago. Često na društvenim mrežama nailazim na žene inženjerke, programerke i studentkinje IT-ja koje svoje online prisustvo grade oko ideje da inspirišu druge žene i neku novu generaciju žena programera koja će biti znatno brojnija.

Čime bi se bavila da nisi programerka?

Marina: Verovatno bih se bavila nekom drugom vrstom kreativnog stvaralaštva. Možda slikarstvom ili arhitekturom, u svakom slučaju bih nešto crtala i stvarala, kao i sada.

Autor: Ivona Karan

 

Tagovi:

2 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Vidi sve komentare
Gost
fernando
06.11.2019 18:45

o dli čno

Gost
Vladimir
02.05.2023 07:16

Bravo. Svaka čast

Povezane vesti