Претрага
Претрага
Close this search box.

Narcisoidni poremećaj sve prisutniji na društvenim mrežama

Foto: The Independent

Zadnja istraživanja iz 2019. godine daju podatke prema kojima je na Instagramu više populacije između 13-17 godina, dok su na Fejsbuku uglavnom korisnici starosti 25-34 godine.

U proteklih desetak godina broj istraživanja o povezanosti društvenih mreža i osobina ličnosti se povećava. Istraživanje iz 2009. godine objavljeno u naučnom časopisu Social Networks navodi značajnu povezanost između korišćenja društvenih mreža i antisocijalnog i narcisoidnog poremećaja ličnosti.

Narcisoidni poremećaj ličnosti obuhvata prenaglašen i grandiozan osećaj superiornosti i očekivanje da se prema narcisoidnim pojedincima drugi ljudi moraju ponašati s poštovanjem i udovoljavati njihovim potrebama.

Kod tih pojedinaca uočena je stalna potreba za divljenjem, kritični su prema drugima, a istovremeno vrlo osetljivi na loše komentare o sebi.

U naučnom časopisu Personality and Social Psychology Bulletin ističe se da osobe s izraženim narcizmom lako uspostavljaju odnose, jer se na prvu percipiraju kao vođe, zanimljivi, samouvereni i zabavni pojedinci, ali dugoročno ne mogu stvoriti i održati bliske odnose jer im nedostaje emocionalne topline i empatije.

Pokazalo se da je narcisoidnost značajno povezana sa specifičnim ponašanjem na društvenim mrežama. Osobe koje imaju istaknutu narcisoidnost kao osobinu ličnosti često imaju potrebu svakodnevno se predstavljati i hvaliti široj publici objavljujući brojne fotografije i statuse i tako stvarajući veliki broj površnih online prijateljstava, čak i s potpunim strancima.

Problem nastaje kada te osobe ne dobiju očekivanu podršku ili nisu u mogućnosti neprestano da prate društvene mreže. Tada se javlja anksioznost koja može biti i glavni indikator narcisoidnog poremećaja ličnosti. Istraživanja su takođe pokazala da narcisoidne osobe, uz osećaj neograničenog uspeha, moći i lepote, često ističu svoje fotografije na kojima su vrlo doterane, koriste jaki make-up, uređuju slike i oblače odeću koja poboljšava njihov društveni status.

Ličnost se intenzivno razvija do punoletnosti, kada osobine koje steknemo postanu trajne i teško se menjaju. Ako uzmete u obzir da su na društvenim mrežama u velikom broju prisutni adolescenti i mladi odrasli ljudi, njihova želja za predstavljanjem sebe u boljem svetlu može rezultirati brojnim psihičkim poteškoćama.

Autor: nsuzivo.rs

Tagovi:

0 Komentara
Inline Feedbacks
Vidi sve komentare

Povezane vesti