Prema najnovijim istraživanjima, mogu uzrokovati dehidrataciju i ometati rad bubrega.
Bezalkoholna pića s visokim udelom fruktoze i kofeina vrlo su popularna, ali se sve više kritikuju zbog njihove potencijalne uloge u sve većoj gojaznosti i dijabetesa.
Istraživači sa Bufalo univerziteta u Njujorku nedavno su ocenili uticaj zašećerenih bezalkoholnih pića na zdravlje bubrega kada se konzumiraju tokom i nakon fizičkog napora.
Kada vežbamo u vrućem okruženju, protok krvi kroz bubrege je smanjen. To pomaže regulisanju krvnog pritiska i štedi vodu- normalan je odgovor tela i ne uzrokuje nikakvu štetu. Međutim, u kliničkim uslovima, strmi pad protoka krvi kroz bubrege može uzrokovati akutnu povredu bubrega, zbog pada kiseonika u tkivima.
Ranije studije su pokazale da vežbanje na višim temperaturama, povećava mogućnost za akutne povrede bubrega. Istraživanja takođe pokazuju da konzumiranje bezalkoholnog pića s visokom fruktozom povećava rizik za dehidraciju.
„Konzumacija bezalkoholnih pića tokom i nakon vežbanja u vrućini ne rehidrira. Stoga, konzumiranje bezalkoholnih pića kao napitka za rehidraciju tokom vežbanja u vrućini možda nije idealno, pa ga zamenite isključivo vodom“, objavili su istraživači.
Autor: nsuzivo.rs