Претрага
Претрага
Close this search box.

Koliko je realno da je Danka Ilić živa u Nemačkoj? Bivši inspektor o svim detaljima istrage

Najveći problem u razvoju istrage nestanka Danke Ilić jeste taj što nema tela, a ono nije pronađeno čak ni pošto su glavni osumnjičeni, Dejan Dragićević i Srđan Janković, priznali da su je usmrtili

Veo misterije oko nestanka Danke Ilić ne prestaje da se širi, a slučaj devojčice kojoj se 26. marta gubi svaki trag u Banjskom polju kod Bora iz dana u dan iznova se komplikuje. Nakon hapšenja osumnjičenih za njen nestanak, Dejana Dragijevića i Srđana Jankovića i prvobitnog priznanja da su devojčicu udarili kolima, ubili i sakrili telo, tokom ova četiri meseca u slučaju koji je potresao Srbiju, ali i region, čulo se mnogo jezivih detalja, dokaza, priznanja, ali i niz nelogičnosti.

Prva u nizu je – gde je telo malene Danke?

Teorija “nema tela, nema dela” pada u vodu, mišljenja je Dejan Radenković, bivši načelnik Ministarstva unutrašnjih poslova Srbije, koji je za MONDO objasnio može li ovaj slučaj da “padne u vodu”. Za početak, problem je što nema novih dokaza koje bi istraga iznedrila već, za sada, samo priznanje jednog od osumnjičenih dato pred tužiocima i advokatom, koje je potom povučeno. Kako se bliži zakonski rok za podizanje optužnice protiv osumnjičenih za ubistvo, tako rastu i tenzije jer će Janković i Dragojević mogli da se nađu na slobodi ukoliko se optužnica ne podigne do septembra. Ipak, kako nam je objasnio nekadašnji načelnik MUP-a, i pored toga, Tužilaštvo ima jake argumente.

-Imamo i taj GPS koji je izveštačen odnosno utvrđena je trasa kretanja kojom se vozilo kretalo u tom momentu, ima potvrda da su prošli tom ulicom, da se zastalo u jednom momentu, da je prošlo pored deponije, i tu zaustavljeno. To je, po mom mišljenju, glavni adut kog će se držati tužilac. Pokušaće da poveže tu izjavu, koju je prvobitno dao jedan od osumnjičenih, sa trasom kretanja, a pokušaće da opovrgne ono što je i sam rekao, da su se oni tad kretali tuda, da su kod deponije stali samo da bi telefonirali. To se lako može utvrditi upravo analizom telefona i baznih stanica, da se vidi da li je stvarno u tom momentu, kada je zastao, telefonirao – rekao je Radenković za naš portal.

Tanjug

Kao grom iz vedra neba juče je odjeknula vest da je porodica Ilić dobila informaciju da je Danka u Nemačkoj, u Diseldorfu, a vest je navodno dedi devojčice, Milanu Iliću, poslao Radsolav Dragijević.

Tim povodom smo kontaktirali Radoslava, koji je rekao da on tu poruku nije poslao dedi nestale dvogodišnjakinje kao i da zapravo on ne sme tako proizvoljno da deli informacije”.

Da li je realno da je Danka Ilić živa?

Da li je realno da je dvogodišnja Danka zaista živa pitali smo i Radenkovića, koji je objasnio da se u slučajevima poput ovog koji je digao javnost na noge često pojavljuju informacije, a da policija svaku od njih detaljno proverava, ma koliko delovale nerealne.

-Realno je da se pojavljuje mnogo informacija. Suštinski, pitanje je koliko su one tačne. Ukoliko postoji takvo pismo (poruka), ako je policija izvršila prvobitnu proveru, sigurno je stupila sa kolegama iz Nemačke u kontakt, a potom i u dalje provere. Policija mora da reaguje na svaku informaciju koja se učini da je tačna – objasnio nam je.

Šta je zapravo rekao otac Dejana Dragijevića?

Kako je za naš portal potvrdio Dragijević, u pismu koje je iz zatvora dobio, sin mi je naveo da ima dozvolu da ga poseti petkom, ali da nije siguran da će moći jer su kola i dalje u policiji, a ja nemam pare da plaćam prevoz do zatvora u Zaječaru”, kaže otac osumnjičenog Dejana Dragijevića.

On u kratkom razgovoru dodaje da ne zna kakav će ishod celog slučaja biti i podvlači da devojčicu nikada nije video, osim na televiziji.

-Nemam ideju kako će da se završi sve ovo. Pravu istinu znaju sin i njegov kolega – zaključuje Radoslav Dragijević.

Rezultat veštačenja

Rezultat veštačenja od 26. marta je, prema nezvaničnim saznanjima, pokazao da su se osumnjičeni kretali vozilom pored kuće odnosno pojate u kojoj je Danka bila sa bratom i majkom. Dejan Dragijević, prvoosumnjičeni za ubistvo devojčice je saslušan 11. jula u VJT u Zaječaru na sopstveni zahtev i tada je u potpunosti negirao da je ubio devojčicu u Banjskom polju uprkos tome što je na prvom saslušanju do detalja opisao kako je izvršio krivično delo.
Tužilaštvo sada ima dva različita iskaza osumnjičenog, a Viši sud u Zaječaru će, kada za to bude vreme, proceniti koji je istinit.

Advokat Radiša Roskić objasnio je za portal MONDO šta će se dešavati sa njihovim prvim iskazima.

-U krivičnom postupku način i sadržina odbrane zavise isključivo od osumnjičenog, odnosno okrivljenog. Osumnjičeni, odnosno okrivljeni je ovlašćen da se brani na način za koji procenjuje da je za njega najbolji. Razume se da se u izboru odbrane i izboru sadržine odbrane redovno imaju u vidu i saveti branilaca profesionalaca, odnosno advokata – započeo je razgovor naš sagovornik.

Prema njegovim rečima, u situaciji u kojoj se trenutno nalazi taj krivični postupak, a imajući u vidu kontradiktorne iskaze, nakon priznanja se bilo kakvo učešće u tom događaju, odnosno bilo kakvo učešće u ubistvu male Danke, zapravo negira.

-Nakon optuženja i nakon potvrđivanja optužnice od strane nadležnog suda, to je u ovom slučaju Viši sud u Zaječaru, sud će biti u situaciji da nakon izvođenja dokaza formira svoje takozvano slobodno sudijsko uverenje pri čemu će imati u vidu sve date iskaze osumnjičenih, odnosno u postupku okrivljenih, a kojem će od njihovih iskaza pokloniti veru je stvar sudskog uverenja – kazao je advokat.

Roskić je za portal MONDO naveo da jedno priznanje koje je dato u tužilaštvu u prisustvu branioca, ukoliko su ispunjeni svi procesni uslovi, ima karakter relevantnog dokaza i sud će ga imati u vidu kao što će imati i kasniju negaciju.

-Lično nisam iznenađen izmenama u načinu i sadržini odbrane dvojice osumnjičenih jer se stvorilo uverenje da tužilaštvo ne raspolaže adekvatnim materijalnim dokazima o njihovoj krivici i o njihovom izvršenju krivičnog dela teško ubistvo.

To praktično znači da su nakon sagledavanja situacije u kojoj su se našli osumnjičeni odlučili da svoja prethodna priznanja negiraju u uverenju da je ta atmosfera nedostatka materijalnih dokaza zaista tačna. Mislim da je od veoma velikog značaja i činjenica da je brat jednog od osumnjičenih praktično umro u policijskim prostorijama i očekujem da će to biti jedan od razloga da se osumnjičeni pozovu na navodnu policijsku torturu, pritisak i prisilu, a da će se pri tom pozivati na činjenicu ove smrti”, rekao je advokat Radiša Roskić za portal MODNO.

Istakao je da osumnjičeni, odnosno okrivljeni u krivičnom postupku mogu menjati iskaz kad god i objasnio koliko je njihov prvi iskaz važan kao dokaz i da li može da se podigne optužnica samo na osnovu njega.

mondo.rs

Tagovi:

0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Vidi sve komentare

Povezane vesti

Претрага