Претрага
Претрага
Close this search box.

JEGRIČKA: PARK PRIRODE U SRCU BAČKE

Foto: Gradske info

Jegrička, park prirode od velikog regionalnog značaja prema kategorizaciji zaštićenih područija, svojom lepotom krasi srce Bačke.

Koliko je ovaj park prirode značajan, potvrđuje činjenica da je Jegrička od 2005. godine pripadala trećoj kategoriji, da bi u novembu 2022. godine bio proglašen zaštićenim područjem II kategorije, odnosno da je od velikog regionalnog značaja.

Opštine Bačka Palanka, Vrbas, Temerin i Žabalj mogu da se pohvale, jer se upravo kroz ove opštine prostire Park prirode „Jegrička“, zauzimajući površinu od 1.193,19 hektara, dok uspostavljena zaštitna zona obuhvata 5.701,60 hektara, koja je poverena na upravljanje Javnom vodoprivrednom preduzeću „Vode Vojvodine“ iz Novog Sada.

Ovo zaštićeno dobro podeljeno je u tri celine:

Prva celina: na krajnjem zapadu, obuhvsta najuzvodniji kanalisani deo Jegričke,
Druga celina: nizvodniji deo vodotoka, sa odlikama gotovo prirodne ravničarske reke,
Treća celina: najnizvodniji deo Jegričke, koji zapravo ima ulogu ribnjaka.
Reljef PP „Jegrička“ formiran je na južnoj bačkoj lesnoj terasi, sa pretaloženim lesom, ali isto tako, u manjem procentu formiran je na aluvijalnoj ravni Tise gde je zastupljen fini peskoviti i glinoviti materijal.

Hidrografsku osnovu ovog parka prirode čini reka Jegrička, autohtoni bački vodotok razgranatog vodnog sistema, sa dva izvorišna kraka, Severna i Jugozapadna Jegrička.

Do osamdesetih godina 19.veka Jegrička je imala karakteristike prirodnog vodotoka, kada su početi prvi hidrotehnički radovi, kako bi se sprovele mere zaštite od suvišnih unutrašnjih voda. Zbog ove činjenice, danas se reka Jegrička više ne može smatrati pravim prirodnim vodotokom.

Flora i fauna „Jegričke“
Jegrička je utočište za 76 vrsta vodenih i močvarnih biljaka, 22 vrste riba, kao i brojne vrste sisara. Predstavlja i dom za čak 198 vrsta ptica, pa se Jegrička nalazi na listi područja od međunarodnog značaja za ptice – Important Bird Area (IBA), ali isto se smatra i kao međunarodno značajno područje za biljke Important Plant Areas (IPA).

U dubljim delovima reke Jegričke razvijaju se zajednice: drezge Ceratophylletum demersi, krocanja i talasinja Myriophyllo-Potametum, ali i talasinja i drezge Potamogetono-Ceratophylletum demersi. Uz obalu nadovezuju se pojas vegetacije fitocenoze belog lokvanja (Nymphaea alba), vodenog oraška (Trapetum natantis) i lokvanjića (Nymphoidetum peltate).

Na obalskom regionu, gde su stalna ili povremena plavljenja, razvijaju se močvarsko-barske vegetacije: ježnice (Sparganietum erecti), trstike Scirpo-Phragmitetum, uskolisnog rogoza (Typhetum angustifolie) i sirotinjske trave (Glycerietum maximae).

Foto: Gradske info

Floru Jegričke krase i vrste sa Crvene liste flore Srbije, kao što su: barska paprat (Thelypteris palustris), beli lokvanj (Nymphacea alba), Vodeni orašak (Trapa natans) i mašinka (Utricularia vulgaris).

Iako su mnoge legende vezane za beli lokvanj, pa je za drevne Egipćane lokvanj bio simbol Sunca i uskrsnuća boga Ozirisa, a u drevnoj Grčkoj simbol platonske i neuzvraćene ljubavi, ova predivna vrsta je danas ugrožena, jer je močavarnog područija sve manje.

Jegričku odlikuje i bogat riblji fond, među kojem dominira familija šarana. Takođe, tu se nalazi i štuka, čikov i som.
Gmizavci i vodozemci su takođe našli svoj dom na ovom vlažnom područiju, pa se tako mogu videti mali vodenjak i osam vrsta žaba, barska kornjača i zmije: belouška i ribarica.

Izuzetan broj zabeleženih vrsta ptica učinile su da se Jegrička nalazi na listi područja od međunarodnog značaja za ptice – Important Bird Area. Ovo područije je stanište za vrste kao što su: bukavac, patka kašikara, sivi barski petlić i belobrka čigra.

Takođe prisutne su i retke vrste poput patke njorke, crnovrati i mali gnjurac, siva guska, eja močvarica, crna čigra, modrovoljka i cvrčić tršćar, velika i bela čaplja, ćubasti gnjurac, mali vranac i druge.

Foto: Gradske info

Brojne vrste sisara takođe doprinose bogatstvu faune PP „Jegrička“. Vodena rovčica je jedna od njih, ali se sreću i sisari: vodena i poljska voluharica, poljski miš i vidra, koja se ujedno nalazi, zbog njene prirodne retkosti, na Evropskoj i svetskoj crvenoj listi.
Pored izuzetno bogatog biljnog i životinjskog sveta, vrednost ovog zaštićenog područija odlikuju i kulturno – istorijske vrednosti. Salaši su nešto što je nekada davno odlikovalo ovo područije. Danas se mogu sresti tek po koji očuvani salaš i mnoštvo tragova koji su pokazatelj da su nekada oni tu bili.

Čurug je selo samo na par kilometara od ovog zaštićenog područija. U njemu možete videti Vetrenjaču iz 1843.godine i crkvu Vaznesenja gospodnjeg, dva zaštićena spomenika kulture.

Spomenik privrednog karaktera čini očuvana crpna stanica sa kompletnim postrojenjem, smeštena na 38. kilometru Tise. Ova crpna stanica je sagrađena zajedno sa sistemom za odvodnjavanje.

Zbog izuzetnih pejzaža, bogatstva flore i faune, ali i kulturno istorijskih vrednosti, ovo zaštićeno područije je pogodno za organizovanje programa edukacije, ali i za ekoturizam.
Na Jegričkoj kod Temerina nalazi se i Informacioni centar za posetioce, odakle počinje edukativna staza duga 3,5 km koja vodi do osmatračnica za ptice. Centar pruža sve neophodne informacije posetiocima o prirodnim bogatstvima Parka prirode „Jegrička“.

Foto: Gradske info

Kako bi u potpunosti osetili i doživeli lepotu „Jegričke“, vožnja katamaranom „Čigra“ duga sedam kilometara, upotpuniće doživnjaj posetiocima ovog zaštićenog područija.

gradskeinfo

Tagovi:

0 Komentara
Inline Feedbacks
Vidi sve komentare

Povezane vesti