Ministarka zaštite životne sredine u Vladi Republike Srbije, Irena Vujović, najavila je novi, treći javni poziv, svim građanima koji žele da u svoja domaćinstva ugrade solarne elektrane.
-Od septembra će građani moći da se prijave na treći javni poziv za izgradnju solarnih elektrana na svojim domaćinstvima, a država će subvencionisati ovu investiciju sa do 50 posto sredstava. Korak po korak, projekat po projekat, proboljšavamo kvalitet vazduha- najavila je ministarka Vujović.
Naučno ime za solarni panel je fotonaponski materijal. Mogu se napraviti od monokristalnog silicijuma, polikristalnog silicijuma ili tankoslojnog bakarnog indijum diselenida.
Pravilna ugradnja solarnih panela zahteva pravilan ugao prema Suncu i izbegavanje senki drveća koje bi blokirale njegovu svetlost. Oblačni dani i senka drveća ometaju efikasnost solarnih panela. Takođe, sneg koji pokriva panele će značajno smanjiti izlaznu snagu električne energije.
Višak solarne energije možete skladištiti u baterijama, koje pružaju ograničenu rezervu energije. Kada vaši solarni paneli daju više energije nego što vam je potrebno, oni je unose u mrežu. Onda kada vam treba više energije, dobijate je iz mreže.
Još jedna prednost ugradnje je što nikada ne možete imati negativan račun za struju.
U okviru Nacionalnog programa energetske sanacije objavljena su dva javna poziva za subvencije za ugradnju solarnih panela. Pre dve godine dodeljeno je oko 500 subvencija domaćinstvima, dok javni poziv iz 2022. godine i dalje traje i do sada je potpisano 113 ugovora sa građanima. U oba javna javna poziva ukupno je izdvojeno skoro 4,5 miliona dinara.
nsuzivo.rs
“Još jedna prednost ugradnje je što nikada ne možete imati negativan račun za struju.”
Kada se zna da ljudi ugrađuju te panele baš zato da bi smanjili, ako je moguće i da ukinu pojedine dažbine, nemogućnost postojanja negativnog računa nije prednost nego mana.
Ma deru ljude koji instaliraju, ucesce je stalno negde kod minimuma, sta mislite kako se finansiraju hiljade botova koji su zaposleni u EPS-u…
Sa ti me finansiraju neradnici sa Kosova.
Prevara teška, varaju ljude. Ja sam ugradio panele preko subvencija i to mi je najveća žiotna greška! Prevaren i izmanipulisan od strane izvođača radova. Bežite od ovog konkursa ako boga znate.
A kad povučete crtu. Platiti transport struje eps-u pa skladištenje struje pa ponovni transport. Na računu ispada da vi njima treba da doplatite….. Vodite računa ovo je stvarnost koju nam ne pričaju……
Pitam se kada će početi da koriste istinite termine i da prestanu da lažu sopstvene gradjane. Istina je da višak energije dajete EPSu, ali vi tu energiju kasnije možete samo da kupite po ne baš povoljnoj ceni. Vi njima zaista dajete da ne kazem poklanjate električnu energiju potpuno džabe ali kada je uzmete nazad oni je debelo naplate. Subvencionisanje je samo maska da vam čine uslugu, a u stvari od te vaše Solarne elektrane više koristi imaju oni nego prozjumer. Ministarstvo Rudarstva i Energetike zaista misli da smo mi svi kolektivno blesavi, zeznuli su pionire prozjumerstva, ali pošto sada već… Učitaj još »
Jedina dobra stvar je ta što imate mogućnost ugradnje hibridnog invertera te ne morate poslati ni kilowat u mrežu,ali je loša ta što su baterije skupe
U koju stranku treba da se učlanim da bi dobio subvencije klošari.tako bilo za pvc stolariju pa samo drugari vlasti mogu da ugradjuju .sto malo ne jebete engleze a ne samo da pisate po srbima.kamen vam usta
Ko se zezne da zarobi novac u solarnnu elektranu, taj sa prvim računom iz EPS-a shvati da SVOJ proizveden kWh mora da plati EPS-u 6 dinara!!! Pa to nema nigde u svetu, da je zeleni kWh skuplji od noćne tarife, i to u plavoj zoni
Obmana Uspešno sam dobio subvenciju od 420.000 din i moram da pohvalim uparvu na ažurnosti. Cela procedura je trajala oko 6 meseci zbog propisa i procedura. Na kraju sam uz tu subvenciju dodao i svojih 1.000.000 din jer su moje potrebe 8.4kW umesto subvencionisanih 6kW (3kW). Ugradnja je trajala 2 dana a procedura dobijanja dozvola od strane EPS-a oko 3 meseca. Medjutim prvi račun me je šokirao. Tek tada sam shvatio kako EPS stvarno vrši obračun. Treba jasno reći da se svaki akumulirani višak kWh-a koji elektrana proizvede ne dobija nazad za dzabe nego, se to naplaćuje 5 din/kWh (prikrivena… Učitaj još »