Претрага
Претрага
Close this search box.

ALARM ZA SVE ONE SA JAKOM GLAVOBOLJOM! Zoran Krulj, iz Hitnе pomoći, za NS Uživo otkriva šta je moguć uzrok i SAVET za sve sa ovim problemom

Foto: nsuzivo.rs/pexels/elements.envato.com

U protekla četiri dana nivo intervencija u Zavodu za hitnu medicinsku pomoć se povećao, u proseku se kreće preko 110 za 24 sata, istakao je Zoran Krulj, portparol novosadskе Hitnе pomoći za naš portal i objasnio kako na građane utiču nagle promene vremena.

On naglašava da su od hroničnih pacijenata posebno ugroženi plućni, kardiološki i neurološki pacijenti.

-Ono što smo primetili je siptomatologija od strane sistema organa za varenje, koje se karakteristično za pogoršava s proleća, a očigledno na ovako visokim temperaturama i ti pacijenti loše reaguju. Mlađa uzrasna kategorija stanovništva do 35 godina, češće poziva hitnu pomoć po prvi put, a po prvi put se registruje visok krivni pritisak. Ti pacijenti se najčešće žale na uporne glavobolje, vrtoglavice, nesvesticu i vrlo veliku razdražljivost. To su pacijenti bez terapije, odnosno pacijenti koji do tada nisu lečeni od te bolesti – istakao je Krulj.

Foto: nsuzivo.rs

Portparol naglašava da je akcenat na toj populaciji, jer pored nagle promene vremena uzrok može biti smanjena fizička aktivnost tokom ovog doba godine, veći unos hrane, a kod osobe koje imaju genetsku predispoziciju da se ranije ispolji arterijska hipertenzija kao oboljenje.

-Ona može biti opasna kod mlađe populacije, zato što organizam nije pripremljen na takve vrednosti visokog krvnog pritiska, za razliku od hroničnih pacijenata. Hronični pacijenti znaju kako da prepoznaju i tolerišu visok krvni pritisak. S obzirom na obilje respiratorne infekcija koje sada vladaju, virusnih infekcija, kao i brojnih drugih oboljenja koji su praćeni temperaturom, može se svrstati u te simptome. Pacijenti to vrlo često prepisuju umoru, kao i nedostatku sna, a zapravo je u osnovi visok krvni pritisak – istakao je Krulj i dodao:

Takvi pacijenti bi trebalo da posete svog izabranog lekara, zatim i urade kardiološki pregled sa daljom dijagnostikom, da kontrolišu svoju fizičku aktivnost, ishranu.

-Savet je da se takve vrednosti krvnog pritiska kontrolišu u ranim jutarjim časovima, odmah po ustajanju bez započinjanja bilo kakave aktivnosti i da se beleže u večernjim časovima, tako da se redovno prati nekoliko dana, kako bi se videlo da li je to trenutna oscilacija krvnog pritiska. Kada pacijent padne i izgubi svest to je jedna od najčešćih situacija u kojima dolazi najčešće do zagušenja srčanih krvih sudova, koji dovode do pucanja krvnih sudova i  izlivanja krvi u mozak. To je simptomatologija jedne nelečene, neprepoznate arterijske hipertenzijje koja kao takva predstavlja rizik – rekao je Krulj.

Kada je u pitanju dečija populacija u pedijatrijskim ambulantama Krulj otkriva da je zabeležen izuzetno visok broj pregledanih najmlađih sugrađana, velik broj respiratornih infekcija, pacijenti se najčešće žale na visoku temperaturu, kašalj, veliki kašllja, kovid, kao i brojne infekcije koje se u kolektivu šire.

nsuzivo.rs

Tagovi:

0 Komentara
Inline Feedbacks
Vidi sve komentare

Povezane vesti