Budisava je mesto u blizini Novog Sada koje je, pored toga što je poznato kao multikulturalna sredina, poznato i po tome što je najmlađe naselje u okolini. Nastalo je pre manje od dva veka, prema aktu koji je izdala tadašnja dvojna monarhija, Austrogurska.
Tačan položaj naselja kazuje da se ono nalazi nadomak Kaća, udaljeno od centra Novog Sada svega 18 kilometara.
U proseku vozilom do centra grada iz Budisave treba oko 2o minuta, zavisno od gužve.
Budisava – mesto koje je nastalo specifičnim aktom u 19. veku
Budisava je naselje koje je osnovano 1884. godine. U to vreme Autonomna Pokrajina Vojvodina spadala je pod upravu Austrougarske, s toga dozvolu za naseljavanjem i osnivnjem novog mesta za život moralo je proći kroz njihove ruke.
Ideju o nastanku Budisave pokrenuo je mađar Janoš Hankonji koji je dobio dozvolu od austrougarske vlasti da Budisava nikne na neiskorišćenoj državnoj zemlji. Iako je, stanovništvo većinski bilo sačinjeno od Srba, tih godina vršeno je planski naseljavanje Mađara od strane ugarske vlasti, s toga dozvola da se napravi novo mesto moralo je da čini posebne uslove. Tako je Budisava, posebnim dekretom o osnivanju, koji je izdao predsednik ugarske vlade Kalman Tisa, koje je sadržalo da buduće stanovništvo novog naselja bude sačinjeno isključivo od mađarske i nemačke nacionalnosti.
Nakon Drugog svetskog rata, nemačko stanovništvo se iseljava, a srpsko se naseljava. Danas Srbi čine većinsko stanovništvo, a veliki je procenat i mađarskog stanovništva.
Budisava danas
Budisava je danas mesto koje ima jedan državni vrtić, vrtić „Zeka“. Ovaj vrtić nastao je pre 15 godina, a rad u njemu odvija se dvojezično, na mađarskom i srpskom.
Osnovna škola u Budisavi nosi naziv po čuvenom srpskom akademiku i književniku Ivi Andriću. Škola je osnovna 1885. godine, a prva školska zgrada, kako stoji na zvaničnoj stranici škole, nastala je svega godinu kasnije 1886. godine i imala je samo dve učionice. Nastava se uvek odražvala na srpskom jeziku, a nakon Drugog svetskog rata škola je dobila i epitet državne škole. Izgradnja današnje zgrade škole završena je 1966/67 godine. Nastava se izvodi i na srpskom, ali i na mađarskom jeziku.
Budisava je mesto koje je poznato po brojnim kulturnim mestima. Od biblioteke „Endre Adi“ do Etno kuće „Budisava“ koja je nastala sa ciljem da predstavi život i svakodnevnicu stanovnika Budisave tokom 19. i 20. veka.
U Budisavi takođe postoje dva kulturno-umetnička društva, KUD „Mladost“ i KUD „Petefi Šandor.
Od verskih objekata, Budisava ima pravoslavni hram, Hram Sabora srpskih svetitelja, Katoličku crkvu Gospe od Mađara i Reformatorsku crkvu.
Pored verskih objekata, Budisava ima poštu, Dom zdravlja, Mesnu zajednicu, Dobrovoljno vatrogasno društvo, ali i bogat sportski život.
Fudbalski klub „Dinamo“ postoji već 77 godina, od 1946. godine i ima svoj stadion u centru Budisave. Pored njega tu je Fudbalski klub „Moskva Budisava“, kao i Karate klub „Panter 2011“.
Ne treba zaboraviti istaći miran život u kojem stanovnici Budisave uživaju, uprkos blizini grada Novog Sada.
gradskeinfo.rs