Претрага
Претрага
Close this search box.

CIKLONIZACIJA: Porast vodostaja reka i visoke temperature aktivirale izvorišta komaraca

dav

Porast vodostaja Dunava i drugih vojvođanskih reka, kao posledica izuzetno kišnog razdoblja, kao i nagli skok temperature vazduha, idealni su uslovi za razvoj rečnih komaraca. Кako navode iz “Ciklonizacije“, stručnjaci ovog preduzeća već dosta dugo svakodnevno prate stanje na terenu, a sa izvođenjem larvicidnih tretmana sa zemlje i vode, počeli su od momenta kada je detektovano aktiviranje izvorišta ove vrste komaraca.

“Već duže od nedelju dana koristili smo svaki meteorološki povoljan trenutak kako bi maksimalno redukovali populaciju rečnih komaraca u fazi larvi. Tretmani su izvođeni sa zemlje i sa vode – čamcima i amfibijskim vozilima. Ono što nas očekuje u narednim danima, od nedelje, su tretmani protiv odraslih formi sa zemlje i iz vazduha na području grada Novog Sada i opština Beočin i Sremski Кarlovci”, kaže Dario Aćimović, menadžer za odnose sa javnošću “Ciklonizacije“.

Prema njegovim rečima “Ciklonizacija“ paralelno, još od aprila, vodi bitku i sa urbanim ili kućnim komarcima koji se legu na kanalima, barama i drugim stajaćim vodama, kao i u dvorištima. Od početka sezone, objašnjava Aćimović, izvedeno je više serija larvicidnih i tretmana sa zemlje protiv odraslih formi ovih komaraca.

Кako kaže, tokom ovogodišnje sistematske akcije zaštite zdravlja građana od komaraca, poseban akcenat je stavljen na monitoring i tretmane protiv azijskog ili tigrastog komarca.

“Činjenica je da smo poslednjih godina suočeni sa izmenjenim klimatskim uslovima, koje su u kombinaciju sa drugim faktorima, dovele po povećane opasnosti od širenja zaraznih bolesti koje prenose komarci. Uzimajući u obzir da je „Ciklonizacija“ 2018. godine u Novom Sadu otkrila odrasle jedinke azijskog tigrastog komarca, a da je tokom prošle sezone detektovala i širenje ove invazivne vrste iz prvobitnih rezervoara po obližnjim delovima grada, kao i činjenicu da ove godine nije bilo prave zime i kontinuiranih niskih temperature, očekivano je to što nije bilo prirodne redukcije njihove brojnosti. Zato naši stručnjaci od početka sezone prate brojnost i rasprostranjenost ove vrste komaraca i kada god se ukaže potreba izvode tretmane”, kaže Aćimović.

Inače, tigrasti komarac je invazivna vrsta, poreklom iz Jugoistočne Azije, koja se poslednjih godina širi po Evropi. Do širenja dolazi zbog povećenog i ubrzanog prometa roba u svetu, ali verovatno i zbog izmenjenih klimatskih uslova poslednjih godina. Ono što odlikuje tigraste komarce je činjenica da im je za reprodukciju dovoljna i izuzetno mala količina vode. Reč je o komarcima koji su obično sitniji od domaćih rečnih i ubranih komaraca, ali i izuzetno agresivnim u traženju krvnog obroka. Pri tome, za razliku od domaćih koji uglavnom imaju pik ujutro i uveče, tigrasti komarci su aktivni i “grizu” veći deo dana.

Upozorenje pčelarima

Tretmani protiv komaraca sa zemlje i iz vazduha na području Grada Novog Sada i opština Beočin i Sremski Кarlovci biće izvedeni u periodu od 28. juna do 12. jula, saopštila je novosadska “Ciklonizacija“.

Кako se navodi, tačno mesto i vreme tretmana zavisiće od monitoringa i vremenskih uslova, a tretmani će se izvoditi preparatima na bazi lambda-cihalotrina i deltametrina. Upozoravaju se pčelari da je preparat toksičan za pčele, te da košnice zatvore ili uklone najmanje pet kilometara od navedenih mesta tretiranja. Dejstvo preparata traje tri dana.

Autor: nsuzivo.rs

Tagovi:

0 Komentara
Inline Feedbacks
Vidi sve komentare

Povezane vesti