Mediji je već najavljuju kao “sahranu veka“ zbog broja svetskih lidera koji će prisustvovati. London će danas biti najčuvaniji grad na svetu. Više od 10.000 policajaca, uz nekoliko hiljada specijalaca i telohranitelja, brinuće o više stotina svetskih lidera, članova kraljevskih porodica i zvaničnika, koji će uz stotine hiljada građana ispratiti na večni počinak britansku kraljicu Elizabetu Drugu!
Očekuje se da sahrana vladarke, koja je 70 godina bila na britanskom tronu, bude najveći događaj u istoriji grada, koji ima nepunih devet miliona ljudi, veći čak i od njenog krunisanja 1953, sahrane bivšeg premijera Vinstona Čerčila 1965. i sahrane princeze Dajane 1997.
Na sahrani se očekuje više od pet stotina šefova država ili vlada uključujući i kraljeve, kraljice, šeike, sultane i japanskog cara. Pozvani su, praktično, lideri svih zemalja sa kojima Velika Britanija održava diplomatske odnose izuzev predsednika Rusije i Belorusije, zbog rata u Ukrajini, kao i Sirije, Mjanmara, Avganistana i Venecuele sa kojima su odnosi veoma slabi. Severnoj Koreji i Iranu je rečeno da pošalju ambasadore umesto predsednika, prenose britanski mediji.
Ovaj skup visokih zvaničnika predstavljaće logistički i bezbednosni izazov najvišeg nivoa. Svi zvaničnici će u Vestminstersku opatiju biti prevezeni u luksuznim autobusima osim američkog predsednika koji se isključivo vozi u sopstvenom automobilu nazvanom “Zver”. Protokol posebno mora da vodi računa koga će smestiti u koji autobus i kasnije ko će gde sedeti tokom službe.
Kovčeg sa telom kraljice biće u zgradi parlamenta u Vestminsteru od 10:45 po lokalnom vremenu (11:45 po centralnoevropskom vremenu) gde građani odaju počast. Potom se prenosi u opatiju koja se nalazi u neposrednoj blizini.
Služba počinje u 11.00 (odnosno u podne po centalnoevropskom vremenu) i traje jedan sat, a završava se sa dva minuta ćutanja. Osim kanterberijskog nadbiskupa molitve će čitati i premijerka i predstavnici drugih verskih konfesija.
The Abbey’s tenor bell has begun tolling once a minute for 96 minutes, reflecting the years of HM Queen Elizabeth’s life. The tenor bell is the largest of the Abbey’s ten bells and is traditionally tolled upon the death of a member of the Royal Family. pic.twitter.com/0oZjU9tVAI
— Westminster Abbey (@wabbey) September 19, 2022
Kovčeg sa telom kraljice će posle službe u opatiji biti prevezeno na lafetu, kroz London, u pratnji porodice do Velingtonovog luka, prolazeći usput pored Bakingemske palate. Na kraju tog puta kovčeg će sa lafeta biti prebačen u specijalno dizajnirani automobil marke “jaguar-lend rover” koji će ga nešto većom brzinom odvesti do zamka Vindzor, gde će se obaviti opelo i sahrana. Vožnja kroz London do Vindzora trajaće oko četiri sata.
Telo kraljice prevoziće se na lafetu koji se koristi još od sahrane kraljice Viktorije 1901. godine za sahrane britanskih monarha.
Tradicija nalaže da u samom Vindzoru lafet ne vuku konji neg britanski mornari oupravo zbog incidenta na sahrani kraljice Viktorije kada je došlo do zbrke sa konjima i priskočili su mornari koji su tu bili kao obezbeđenje na sahrani.
Opelo u Vindzoru počeće oko 16.00 časova i na njemu će biti prisutni samo članovi najuže porodice. Kraj opela je ujedno i kraj javnog dela sahrane.
Telo će biti položeno u grobnicu pored kraljičinog muža princa Filipa i oca kralja Džordža Šestog oko 19.30 po lokalnom vremenu bez prisustva javnosti.
Predstavnici Srbije
Princ i premijerka
Srbiju će na sahrani kraljevske porodice predstavljati princ Aleksandar Karađorđević i premijerka Ana Brnabić. Zanimljivo je da je princ Aleksandar Karađorđević kumče pokojne kraljice Elizabete Druge.
– Moja kuma, Njeno visočanstvo kraljica Elizabeta, tada Njeno kraljevsko visočanstvo princeza Elizabeta, krstila me je zajedno sa svojim ocem, Njegovim visočanstvom kraljem Džordžom VI u Londonu – napisao je jednom prilikom na Fejsbuku Aleksandar Karađorđević.
Britanski mediji su ranije preneli da je kraljica kumovala čak 30 puta.
Protekcija za Bajdena i Makrona
Organizatori su najavili da će svetski lideri i pripadnici kraljevskih porodica morati da zaborave na privatne limuzine, helikoptere i druga prevozna sredstva ukoliko žele da prisustvuju sahrani kraljice Elizabete Druge. Naime, za njih je planiran prevoz autobusom do Vesminsterske katedrale, gde će biti održana služba. Međutim, od ovog pravila se odustalo u slučaj američkog predsednika Džozefa Bajdena i francuskog predsednika Emanuela Makrona. Bajdenu će biti dopušteno da na sahranu dođe u oklopnoj limuzini, koju nazivaju “Zver”, a Makron u svojoj službenoj limuzini.
Crowds on the Mall in London are now around ten people deep, ahead of Queen Elizabeth II’s funeral today.
Sky News hears from a military veteran who says “it means a lot” to be there.
Follow the latest: https://t.co/8AFWhoW82a
📺 Sky 501, Virgin 602, Freeview 233 and YouTube pic.twitter.com/7SrtfKSj2b
— Sky News (@SkyNews) September 19, 2022
rts.rs/kurir.rs/mondo.rs