Bukovača u prirodi raste na bukvi, zbog čega je i dobila naziv. Spada u porodicu pečuraka, a izuzetno je hranljiva. Specifičnog je gorko-slatkog ukusa i najprisutnija je u japanskoj, korejskoj, kineskoj, indijskoj i češkoj kuhinji. Najčešće se koristi sušena ili u prahu
POSEJANE BUKOVAČE U KUĆNIM USLOVIMA
Džakovi od 25 kilograma prodaju se po ceni od 370-450 dinara. U slobodnoj prodaji na pijacama i marketima, 200 grama ove pečurke ide od 140 dinara do 220 dinara. Posejane džakove treba čuvati 26 dana u tamnom i vlažnom prostoru da inkubiraju. Na džakovima nožem napraviti što više, manjih rupa prečnika 1-1,5 centimetara kako bi pečurke mogle da niknu.
Nakon tog perioda od 26 dana obezbediti svetlost i vlažnost kako bi plod izašao na površinu. Biće potrebno dva do tri dana da plod izlađe na površinu. Posle toga, plod je spreman za branje. Bukovača rađa u periodu od oko pet meseci. Po džaku se dobije ploda dva i po do tri i po kilograma.
Benefiti
Blagotvorna dejstva ove pečurke prvi su otkrili Kinezi, a u prošlom veku postala je popularna i kod Evropljana.
Ova pečurka obiluje vitaminima, aminokiselinama, snižava holesterol, antitumorna aktivnost, stimuliše imuni sistem i smanjuje šećer u krvi.
Bukovače mogu da se gaje tokom cele godine. Međutim, sadnja jedino uspeva u strogo kontrolisanim uslovima.
Prilikom obrade ne seče se, već se cepka na tračice. Jela od pečuraka ne treba podgrevati jer se povećava količina nitrata a oni se kasnije pretvaraju u toksične materije.
nsuzivo.rs