Претрага
Close this search box.

EKSKLUZIVNO SA SVALBARDA Istoričar u ekspediciji ističe šta ga je NAJVIŠE IZNENADILO- Rizikovao život u glečeru (FOTO/VIDEO)

Foto: Privatna arhiva/Ustupljene fotografije/Ilustracija

Novosadski istoričar, Aleksandar Gajić, krenuo je u putovanje svog života, na daleki Svalbard, u nedelju, 28. januara. Na putovanje je pošao i njegov prijatelj i kolega, Igor Radosavljević. Na presedanju u Oslu, Gajić ističe da je u hotelu dva norveška piva platio 4.154 dinara i da je to sigurno najskuplje pivo koje je platio. 

O Gajićevoj ekspediciji NS Uživo je već pisao, a prilikom istraživanja u Kongresnoj biblioteci, u Vašingtonu, došao je do dokumenta koji govori o ugovoru sa Svalbardom, potpisanim 1925. godine i koji se tiče eksploatacije uglja. Pored kabinetskog istraživanja koje će sprovesti, istoričar će pokušati da brodom ledolomcem ode što je severnije moguće.

Foto: Ustupljene fotografije/Privatna arhiva

Od Osla do Svalbarda trebalo im je tri sata leta, a na tamošnjem aerodromu ih u podne dočekuje mrkli mrak.

-Naime, polarna noć na Arktiku traje od novembra do početka februara i za to vreme sunce uopšte ne izlazi. Pored mraka, zatekla nas je i solidna snežna mećava. Naselje Longjerbin broji oko 2.500 stanovnika, od čega ima 52 nacije registrovane. Svalbard je pod administrativnom jurisdikcijom Kraljevine Norveške od 1920. godine i zvanično od potpisivanja Svalbardskog ugovora, 9. februara 1925. godine, zbog čega smo i mi ovde. Ipak, ovo je demilitarizovana zona i ne pripada Šengenu, te je moguće ostati ovde bez ikakvog pravno-formalnog ograničenja. Od 52 nacije, saznali smo da ima i troje Srba- naglasio je Gajić za naš portal i ističe da ga je posebno iznenadilo jeste obavezno izuvanje po ulasku u smeštaj, a ne u sobu.

Nekoliko dana pre njihovog dolaska na Svalbard i odlaska u glečer, jedna grupa istraživača je ostala zarobljena u njemu, usled vremenske nestabilnosti i nedovoljno dobre obezbeđenosti ulaza, ali ni to nije bilo dovoljno da odvrati Srbe od ove avanture.

-Osećaj je jeziv kada postanete svesni da je noć pala pre tri meseca i da neće svanuti jutro tokom našeg boravka ovde. Nakon određenih instrukcija, kojih smo se bespogovorno pridržavali, krenuli smo put glečera. Prva polovina puta i penjanje uz planinu na nadmorsku visinu od 595 metara, prešli smo uz dosta stajanja i pauza, jer je kretanje otežavao dubok sneg i vetar koji je postajao sve jači. Tokom penjanja i kilometarskog pešačenja, sretali smo i ostale istraživačke grupe. Uspeli smo posle 3 sata hodanja i penjanja da se domognemo ulaska u sam glečer Larsbrin. Definitivno nije ono što smo zamišljali, naročito kada uzmemo u obzir da ulazimo u snežnu rupu dubine 49 metara, koja svaki čas može da se odroni. Prizor star najmanje 10.000 godina, početak poslednje interglacijacije, koje je ostavilo izuzetan utisak na nas- naglasio je on.

nsuzivo.rs

Tagovi:

0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Vidi sve komentare

Povezane vesti