Prvi porast vodostaja Dunava primećen je juče kod Bezdana, kada je porastao za 70cm, a danas još za metar. Stanje je bezbedno, a svim vodoprivrednim preduzećima je naloženo da prate i nadgledaju kritična mesta i kontrolišu zabranu kretanja vozila po nasipima.
S obzirom na kriznu situaciju i povećan vodostaj Dunava u zemljama u okruženju, JVP „Vode Vojvodine“ prate situaciju i preduzima sve potrebne mere.
„Mi na dnevnom nivou, radimo preseke stanja, analize i ukrštamo podatkte koje dobijamo iz svih zemalja koje pripadaju slivu Dunava. Bez obzira na apokalitične slike koje dobijamo iz Evrope, mi smo u bezbednoj pozicijiji“, rekao je direktor JVP „Vode Vojvodine“ Srđan Kružević.
On je naglasio da ukoliko se dogodi scenario iz 2013. godine, mi imamo prostora da primimo još dva metra vode, a da ne budemo ugroženi.
„Talas je juče ušao u našu zemlju kod Bezdana. Juče je vodostaj skočio za 70 santimetara kod Bezdana i Apatina. Danas je vodostraj skočio za metar te se očekuje još 4 do 5 metara talasa dok ne dostigne svoj maksimum. Ono što se razlikuje od 2013. godine jeste da je talas koji je došao 2013. godine u našu zemlju trajao 13 dana, a opasnost od poplave nam dolazi onda kada se spoji nekoliko talasa za redom, a mi sada imamo problem sa jedim talasom koji je dosta brži.
Kako navode u JVP „Vode Vojvodine“ postoji dovoljno ljudstva i opreme za brzo delovanje. Počela je priprema mehanizacije i organizacija za hitne intervencije.
Gradonačelnik Novog Sada Milan Đurić, zajedno sa pokrajinskim sekretarom za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo, Vladimirom Galićem obišao je centzralni magacin „Voda Vojvodine“ koji je spreman za odbranu grada od poplava i tom prilikom rekao da je Novi Sad u domenu redovne odbrane.
„Drago mi je da su oni kao vode JVP „Vode Vojvodine“ spremni i da imaju mehanizaciju da štite kritične tačke. Vidimo apokaliptičke slike u drugim državama, ali i premijer je juče rekao da to ne treba da nas brine. Novi Sad je u domenu redovne odbrane od poplava. Za jedan dan može da se montira sve što je potrebno“, rekao je Đurić.
Đurić je dodao da uprkos kritičnim mestima, vodoprivredna preduzeća u Vojvodini su sa ljudstvom i opremom spremni i ponašaju se prema operativnom planu.
Prema rečima pokrajinskog sekretara Vladimira Galića, stanju se pristupa ozbiljno i organizaciono, ono se prati ne samo proteklih osam dana već proteklih osam godina.
„U proteklih osam godina iz budžetskog fonda za vode, uložili smo 38 milijardi dinara. Kada su u pitanjiu vodni objkekti, kanalska mreža, hidro sitemi DTD-a i ono što je za ovu situaciju najbitnije, vodozaštitni objekti. Vodi se računa o ovome jedan duži vremenski period, jer ako se to ne radi u kontinuitetu tehnika može da zastari, može doprineti problemu, tehnika se mora kontrolisati i u ovim situacijama zaista činimo“, rekao je pokrajinskim sekretarom za Poljoprivredu, vodoprivredeu i šumarstvo, Vladimir Galić.
Kako kaže, raspolaže se i sa tekućim budžetskim rezervama za krizne situacije ukoliko dođe do štetnih posledica i visokih voda ulagaće se novčana sredstva.
gradskeinfo.rs