Претрага
Претрага
Close this search box.

HELIKO BAKTERIJA POGAĐA POLOVINU POPULACIJE! Mnogi ne osećaju simptome, ali ovo je PRVI ZNAK da je imate – LEČENJE traje

Foto: Medical News Today

Pola svetske populacije, čak i više, inficirano je bakterijom helikobakter pilori jer helikobakter živi samo u ljudima, svojevremeno je isticao gastroenterolog i onkolog dr Dino Tarabar.

Prema podacima Svetske zdravstvene organizacije, više od 50 odsto čovečanstva je zaraženo ovom bakterijom. Rasprostranjena svuda oko nas – na stolu, stvarima, pa čak i u hrani.  Nadimanje, mučnina, gorušica, manjak apetita, povraćanje, iznenadno i neobjašnjivo mršavljenje samo su neki od simptoma prisustva heliko bakterije u organizmu.

Mnogi zaraženi ne osećaju simptome ili su oni veoma blagi, međutim kod 15 do 20 odsto inficiranih javljaju se problemi poput gorušice, nadimanja, mučnine, bola u gornjem delu stomaka, loš zadah, kao i gubitak apetita. U tom trenutku lekovi i ishrana igraju važnu ulogu u lečenju.

S obzirom na to da heliko bakterija izaziva i povećano lučenje želudačne kiseline, namirnice koje povećavaju kiselost u želucu, ujedno povećavaju i tegobe. Takođe, da bi se sprečilo intenzivno stvaranje želudačne kiseline i bol u želucu, opšta preporuka je konzumiranje lako svarljive, vlaknaste hrane u manjim, a češćim obrocima (pet do šest manjih obroka dnevno), odnosno da se zaražena osoba ne prejeda, ali i ne gladuje.

Foto: Cultures for Health

Koju hranu treba jesti ukoliko imate heliko bakteriju?

  • Fermentisani proizvodi sa probioticima – jogurt sa probioticima ili kefir, kao i kombuha čaj.
  • Voće i povrće – šargarepa, krompir, brokoli, jabuke spadaju u grupu vlaknaste, lako svarljive hrane i najčešće ne izazivaju dodatne tegobe.
  • Med – na primer manuka med, ali i svi ostali.
  • Ulja i namirnice bogate omega 3 masnim kiselinama – maslinovo, ulje lana, lanene semenke, losos i tunjevina.
  • Hrana koju je potrebno izbegavati – sva prerađena, pržena, dimljena, masna, kisela i veoma začinjena.

Takođe, za lečenje heliko bakterije propisuju se od strane doktora specijalni antibiotici i probiotici, a ono traje oko dve nedelje. Međutim, kako je se sve više danas, a zbog neadekvatne upotrebe antibiotika, suočavamo se sa rezistencijom na tu vrstu lekova.

mondo

Tagovi:

0 Komentara
Inline Feedbacks
Vidi sve komentare

Povezane vesti