Izdavanje ležajeva turistima u domaćoj radinosti poslednjih godina postao je, moglo bi se reći, biznis broj jedan u Sremskim Karlovcima.
Pionir u tom poslu bio je sugrađanin koji je otvorio 2005. godine „Karlovački konak“ na Belilu, a ubrzo potom vrata turistima otvorio je i konak „Belilo 69“ na istom mestu i od tada je broj onih koji se bave izdavanjem smeštaja znatno porastao.
Prema rečima Aleksandre Nešić iz opštinske Turističke organizacije, trenutno je gostima u Karlovcima na raspolaganju ukupno 407 ležajeva, od čega je 136 u domaćoj radnosti.
– Sve je više smeštajnih kapaciteta različite kategorije – kaže Aleksandra Nešić. – U ponudi su sobe, apartmani, kuće za odmor, seoska turistička domaćinstva. Mahom nose tri zvezdice. Ima ih u užem i širem centru, pojavili su se i stanovi na Dudari koji se izdaju turistima, a znatan broj ležajeva sada ima na raspolaganju posetiocima na Banstolu. Tamo se u sklopu smeštaja nude i bazeni za odmor i relaksaciju. U pravom smilu reči, ima za svakog po nešto.
Lane 29.685 noćenja
Ako se izuzme 2020. godina koja je desetkovala sveukupni turistički promet, broj noćenja u Sremskim Karlovcima iz godine u godinu raste. Lane je evidentirano 29.685 noćenja, što je 28,43 odsto više nego prethodne godine. Znatno više stranaca – 20.702 je prenoćilo prošle godine u Karlovcima u odnosu na domaće goste, kojih je bilo 8.983. Turistički poslenici pozitivno ocenjuju promenu strukture gostiju kada je reč o noćenju. Najviše ih je iz zemalja u okruženju – Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Slovenije, Mađarske, Rumunije, ali ih ima i iz Nemačke, Italije, Rusije. Zadržavaju se oko dva dana, što je više od dugogodišnjeg proseka. To se pripisuje sadržajnijoj ponudi, a na izgradnju nekoliko novih vinarija gleda se kao na dodatne motive za dolazak i ostanak posetilaca.
Berićetna je bila prošla godina i kada je reč o broju posetilaca, koji koriste usluge vodiča Turističke organizacije. Ukupno ih je evidentirano 25.410, ili 16,92 odsto više u poređenju sa 2021. godinom. Među njima i dalje su najbrojnija deca. Čak 22.635 dece je posetilo Karlovce lane, a 2.775 odraslih. Udarni meseci i dalje su maj, kada je bilo rekordnih 7.897 posetilaca, jun sa 5.992 i oktobar sa 5.920 turista.
Po njenim rečima, prvo što posetioci pitaju kada se raspituju za smeštaj jesu cena i lokacija. Nekima je bitno da budu u centru, drugima da su izvan naselja. Najveća navala je kada se u Karlovcima održava takmičenje u Karlovačkoj gimnaziji ili u vreme „Karlovačke berbe grožđa“. Cene su različite, ali u proseku noćenje po osobi je 2.000 dinara.
– Svi se oni reklamiraju najčešće preko interneta i uključili su se u popularne sisteme za oglašavanje, poput Bukinga – napominje Aleksandra Nešić. – Oni koji se tako oglašavaju, u prinicipu, dobro i posluju. Svi registrovani su zastupljeni na našem sajtu karlovci.org.rs. U prostorijama našeg info-centra mogu se naći njihove brošure, flajeri i drugi propagandni materijal.
Koliko idu u korak s vremenom, govori i podatak da vlasnici dva smeštajna objekta primaju vaučere. Uglavnom pružaju samo usluge prenoćišta, a oni koji su registrovani kao seoska turistička domaćinstva, što je rezervisano za poljoprivredna gazdinstva, nude i obroke.
S promenom Zakona o turizmu, od 2019. godine vlasnici sami naplaćaju usluge koje pružaju, a do tada je za to bila zadužena Turistička organizacija.
dnevnik
Molicu Vas, zasto ne objavljujete moje kritičke, akademske komentare, i kada ce biti neki novi pljuvacki tekstovi Milorada Bojovica? 🙂