Tokom Drugog svetskog rata ovo je bio jedini logor koji je imao logor za decu. Za vreme rada logora, od 1941. do 1945. godine, ubijeno je preko 73.000 dece
U Kulturnom centru Srbije u Parizu danas će biti otvorena izložba “Jasenovac .Logor smrti. Zemlja živih.”
– Tokom ove izložbe publika će u Francuskoj imati priliku da doživi jedno novo i veoma snažno iskustvo na temu logora Jasenovac – istakla je direktorka tog Kulturnog centra Natali Beljanski Popović.
Još jedna posebnost izložbe, dolazi od činjenice da je autor odabrao da kroz cijelo iskustvo prođemo samo uz pomoć zvuka i tako sami razvijamo slike u glavi, osjećamo, zamišljamo i sjedinjujemo se sa atmosferom koju je autor želio da upijemo i doživimo.
Izložba će u Kulturnom centru Srbije u Parizu biti otvorena do 20. aprila.
Pre Pariza ta audio izložba čiji su autori Darko Nikolić i Bogdan Španjević, bila je organizovana u Beogradu, Kragujevcu, Paraćinu, Herceg Novom i Trebinju.
Ona donosi osam zvučnih zapisa i radiofonskih priča o žrtvama logora Jasenovac, a postavka je interaktivna i posjetiocima pruža mogućnost da kroz niz dramskih aktivnosti postanu učesnici i ko-kreatori priča.
Oraganizatori izložbe ocjenjuju da “diskurs u kome broj žrtava postaje centralni motiv – zapravo zamagljuje čitav niz činjenica i samu suštinu fenomena”.
– Žrtve prikazane samo brojem, ma koliki on bio, nikada za nas tako ne postanu licnosti – jedinstveni, neponovljivi, stvarni ljudi, koji su imali svoja imena, nadanja i želje, već ostaju zaboravljeni u bezimenoj masi sakrivenoj iza brojeva u matematici otuđenja – naveli su oragnizatori.
I dalje ne postoji tačan broj ubijenih u ovom logoru, ali službeni podaci procenjuju između 77.000 i 104.000 ljudi (iako se pretpostavlja da je ubijeno 700.000 ljudi). Najviše ubijenih je Srba, između 45.000 i 52.000. Veliki broj Jevreja ubijen je odmah po dolasku u logor.
“Jasenovac je bio nečuven logor smrti, nijedan sličan nije postojao u svetu”, rekao je jednom prilikom bivši zatvorenik Milo Despot, u istorijskom intervjuu. “Nemačka likvidacija zatvorenika bila je modernija, a dok je u Jasenovcu ubijanje bilo okrutnije. Maljevima, noževima, a najmanje mecima”.
U logoru Jasenovac živote je izgubilo 20.000 dece srpske nacionalnosti do 12 godina, za samo godinu dana, oko 15.000 romske dece, a postoji oko 8.000 njihovih imena i prezimena. Oko 12.000 dece bilo je spašeno od pogroma, od strane Dijane Budisavljević, humanitarke austrijskog porekla, i desetine plemenitih ljudi. Deca su ubijana na najstrašnije načine, a mnogi su i umirali od gladi i bolesti. Tokom Drugog svetskog rata ovo je bio jedini logor koji je imao logor za decu. Za vreme rada logora, od 1941. do 1945. godine, ubijeno je preko 73.000 dece.
Tanjug.rs / nsuzivo.rs