NOVI SAD – Judita Horovic, rođena 1787. godine u Novom Sadu, ostavila je neizbrisiv trag kao prva samostalna ženska preduzetnica u ovom gradu. Njen život i dostignuća označavaju prekretnicu u shvatanju uloge žene u društvu, kako u privredi, tako i u javnom životu. Evo priče o ovoj inspirativnoj ženi koja se borila za promene u 19. veku.
Judita Horovic potekla je iz ugledne novosadske porodice Horovic i zasigurno je dobila solidno obrazovanje. Međutim, ono što je posebno izdvaja je njen izuzetan uspeh kao samostalne trgovkinje. Početkom 19. veka, žene nisu često učestvovale u poslovima i trgovini, iako su mogle da nasleđuju imovinu i ostvaruju pravo na prihod od dobiti. Judita je postala vlasnik trgovine, a svoje poslovanje je efikasno vodila. Njen uspeh je označio prekretnicu, jer je pokazala da pol nije presudan faktor u poslovnom svetu.
Uspeh Judite Horovic u privredi može se pripisati činjenici da je, suprotno društvenim normama tog vremena, bila upisana kao “vlasnica trgovačke kuće” u popisu glavešina novosadskih jevrejskih porodica 1844. godine. Ovo je bio izuzetan presedan, posebno ako se uzme u obzir da je tada bila i “neudata”. Odbacila je tradicionalne uloge žene toga doba, istovremeno postižući uspeh kao preduzetnica, dok je društvo obično vrednovalo žene isključivo kroz ulogu supruge.
Judita Horovic je bila žena vizionar. U martu 1848. godine, zajedno sa grupom istomišljenica, predala je zahtev Magistratu za osnivanje prve ženske organizacije u Novom Sadu. Namera ovog udruženja bila je da okupi Jevrejke kako bi se brinule o siromašnima i bolesnima, pre svega iz sopstvene zajednice. Ovo je bilo revolucionarno, jer je do tog trenutka većina takvih aktivnosti bila prepuštena muškarcima, odnosno društvima poput Hevra Kadiša. Magistrat je, nažalost, odbio njihov zahtev, ali su ove žene ostavile važan trag u borbi za ženska prava.
Iako su im okolnosti bile nepovoljne, Judita Horovic i njene istomišljenice su ostavile nasleđe koje je nadživelo njihovo vreme. Godine 1876. osnovano je “Novosadsko izraelitsko dobrotvorno žensko društvo”, koje je postalo prvo novosadsko žensko udruženje. Ovo društvo kontinuirano je radilo sve do Drugog svetskog rata i ostvarilo je deo ideja koje je Judita Horovic promovisala. Nastavilo je sa svojim programom brige o zajednici i siromašnima.
Judita Horovic je bila pionir ženskog preduzetništva i aktivizma u Novom Sadu. Njena hrabrost i vizionarstvo ostavili su neizbrisiv pečat u istoriji ovog grada i šire. Njen uspeh kao trgovca i njen pokušaj da osnuje prvu žensku organizaciju predstavljaju inspiraciju za sve buduće generacije žena koje teže neovisnosti i aktivnom učešću u društvenom životu.
Iako se u Novom Sadu danas ne nalazi posebno obeležje koje bi podsećalo na Juditu Horovic, njen doprinos kao prvoj ženi preduzetniku i aktivisti ostaje deo neprocenjive kulturne baštine i treba da bude prepoznat i zapamćen.
vojvodinauzivo
Treba nam više žena u preduzetništvu, jer to je JEDINI dugoročan vid društvene emancipacije. Budalaštine poput “osnaživanja žena” i “rodno-ravnopravnog jezika” koje poturaju belosvetske (anti)feminističke organizacije štete ženama, jer ih od starta tretiraju kao žrtve, umesto da ih posmatraju kao snažne indiuvidue. Budite kao Judita; ne padajte u blato dvoličnosti poput Srbijanki, Staša i ostalih Kandićki.