Simptomi intolerancije na mleko i mlečne proizvode će vas iznenaditi. Svi odmah pomisle na nadimanje i dijareju, ali i drugi znaci govore da vam ova vrsta namirnica pravi “karambol” u telu.
O tome koliko je mleko korisno i da li ga treba svakodnevno unositi u organizam, ni stručnjci nisu složni. Dok jedni, poput čuvenog srpskog imunologa dr Borislava Kamenova, tvrde da mleko nanosi više štete nego koristi, ima i onih koji se “kunu” u njegova “lekovita” svojstva. Kod nekih se, pak, javlja reakcija na ovu namirnicu- nadimanje, dijareja, što ponekad može da ukaže da je reč o intoleranciji na mleko i mlečne proizvode.
Mleko sadrži mnoge korisne supstance, uključujući vitamine i minerale, ali bez obzira na to, može i te kako da stvori probleme, ističu nutricionisti. Prema rečima dijetologa Darije Korableve, glavni uzročnik intolerancije na ovaj napitak jeste mlečni šećer – laktoza, a simptomi ove pojave su prilično raznovrsni – od težine u stomaku i nadimanja, pa do hronične gnojne angine i karijesa.
Kako je specijalista objasnila, laktoza se “normalno” razlaže u tankom crevu, zbog čega se mlečni proizvodi pravilno vare. Intolerancija na mleko je uzrokovana niskim nivoom ili potpunim odsustvom laktaze, enzima koji pomaže u varenju laktoze. Dr Korableva kaže da simptomi poput težine u stomaku, nadimanja, grčeva, dijareje ili zatvora, ekcema ili akni, začepljenosti nosa, belog premaza na jeziku, suvih usta, hronične upale krajnika i razvijanja karijesa ukazuju na intoleranciju na laktozu.
Da biste proverili da li imate intoleranciju na mlečni šećer, nije potrebno da se testirate, naglasila je nutricionistkinja. Dovoljno je da privremeno isključiti mlečne proizvode iz ishrane. Ako simptomi nestanu, onda najverovatnije postoji netolerancija. Postepeni povratak na jelovnik koji sadrži ovu vrstu namirnica je moguć je nakon što se obnovi normalno funkcionisanje gastrointestinalnog trakta i više ne postoje tegobe. Prve namirnice koje u tom slučaju treba uzimati su prirodni jogurt, tvrdih i polutvrdi sirevi i rastopljen puter.
mondo