Претрага
Претрага
Close this search box.

KAKO DO MESTA I KOJE SU CENE U GERONTOLOŠKOM CENTRU „NOVI SAD“?

Foto: Pixabay
Domovi za penzionere često mogu da budu spas u situacijama, kada je našim starijim potrebna 24-časovna pomoć. Novi Sad raspolaže sa nekoliko državnih, ali i privatnih domova u kojima možete potražiti adekvatanu negu za svoje bake i deke.

Prva opcija za većinsko stanovništvo jeste Gerontološki centar „Novi Sad“. U okviru ovog državnog doma postoje tri jedinice na teritoriji grada, na LimanuNovom naselju i u Futogu. Ukupno ima 868 raspoloživih mesta, a zbog velikih gužvi formiraju se liste čekanja, tako da smeštanje bake ili deke u ovaj dom, može da predstavlja dug proces.

Zahtev za prijem u dom podnosi se Centru za socijalni rad, koji isti dalje dostavlja Komisiji za prijem u Gerontološkom centru na razmatranje. U zavisnosti od potreba budućeg korisnika, njegovog zdravstvenog stanja, slobodnih kapaciteta u domovima, ali i izražene želje za smeštajem u odgovarajući dom, donosi se odluka o prijemu.

Foto: Gerontološki centar Novi Sad

U domu „Oaza“ koji se nalazi u blizini Štranda i u sklopu je Gerontološkog centra „Novi Sad“, poluzavisni korisnik u višekrevetnoj sobi treba da plati 31.411 dinara, stacionar u višekrevetnoj sobi je 39.774 dinara, smeštaj za nezavisnog korisnika u jednokrevetnoj sobi je 41.892 dinara, dok je jednokrevetna garsonjera do 46.547 dinara mesečno.

U jedinici na Novom naselju cene su nešto više. Jednokrevetna garsonjera je 48.146 dinara dok je jednokrevetna garsonjera za stacionarni smeštaj 56.464 dinara. Cena za dvokrevetnu garsonjeru iznosi 46.541 dinar , dok poluzavisni korisnik u višekrevetnoj sobi treba da izdvoji 32.481 dinar mesečno, a stacionar u višekrevetnoj sobi košta 41.825 dinara.

Najeftinije smeštaje u okviru Gerontološkog centra „Novi Sad“ možete pronaći u Futogu, gde nezavisni korisnici mogu boraviti u dvokrevetnoj sobi za svega 25.792 dinara. Višekrevetna soba za poluzavisnog korisnika je 28.644 dinara, dok je najskuplja jedinica u kompleksu u Futogu, jednokrevetni apartman za stacionarni smeštaj po ceni od 48.830 dinara.

Čitav cenovnik možete da pogledate na ovom linku. Naravno cenovnici prikazuju pretplatu na mesečnom nivou.

Kako bi bili primljeni u državni dom  potrebno je dostaviti popunjen Zahtev za smeštaj, Uverenje o državljanstvu, Izvod iz matične knjige rođenih ili venčanih (dve fotokopije) ili fotokopije Izvoda iz matične knjige umrlih za bračnog druga ili presuda o razvodu braka, fotokopije lične karte i zdravstvene knjižice (po dva primerka). Zatim i Uverenje o zdravstvenom stanju od lekara opšte prakse i nalaz neuropsihijatra o orijentisanosti osobe i sposobnosti da izrazi svoju volju (original i fotokopija), dokaz o imovini i prihodima koji utiču na troškove smeštaja: ček od penzije za prethodni mesec (tri fotokopije) ili Uverenje od PIO fonda da lice koje se smešta nije korisnik penzije.

Takođe je potrebno i Uverenje o imovinskom stanju – poresko uverenje, dokaz o vlasništvu nad nepokretnostima ili Ugovor o doživotnom izdržavanju (ako je sklopljen), Ugovor o poklonu ili drugi dokazi koji su od uticaja na troškove smeštaja, fotokopija lične karte i potvrda o prihodima za poslednji kvartal za srodnike koji učestvuju u troškovima smeštaja i njihova izjava – saglasnost da se prihodi direktno usmere na pokrivanje troškova smeštaja, Izjava volje osobe koja se smešta da želi smeštaj, a ako je podnosilac zahteva lice pod starateljstvom – Rešenje o starateljstvu i saglasnost staratelja.

Pošto je obezbeđivanje mesta u državnom domu dug proces, jer se čeka da se oslobodi kapacitet, oni koji nemaju vremena da čekaju odlučuju se na privatne domove.

Ovakve ustanove se nalaze širom Novog Sada i u njegovoj okolini, a cene se obično ustanove posle razgovora sa nadležnima u domu. Na cenu u privatnim domovima utiče mnogo toga, od kategorije korisnika, lokacije, usluge koja se pruža, pa do stanja u kojem se nalazi osoba kojoj je potrebna nega (da li je pokretna ili nepokretna). Cene ovih domova se kreću od 800 pa do par hiljada evra, na mesečnom nivou. Domovi na periferiji grada, su logično jeftiniji, od onih bližih centru.


Kada je reč o privatnim domovima, od dokumentacije je potreban Izveštaj lekara specijaliste, lična karta i zdravstvena knjižica, fotokopija lične karte srodnika i za teže slučajeve valjalo bi izvaditi potvrdu o privremenom starateljstvu.

gradskeinfo

Tagovi:

0 Komentara
Inline Feedbacks
Vidi sve komentare

Povezane vesti