O naselju Kisač danas se zna da je pretežno naseljeno Slovacima, da se nalazi na 15 kilometara od grada i da važi za multikulturalno naselje.
Njegova istorija kazuje o brojnim migracijama i nastanjivanju različitih nacija u ovo mesto, a poreklo njegovog naziva upravo deli taj atribut multikulturalnosti i potiče od spajanja dve strane reči.
Kako je nastao naziv mesta Kisač?
Naziv prigradskog naselja Kisač vezuje se za 15. vek kada se ovo naselje prvi put spominje u istorijskim spisima. Naime u to vreme, naselje je bilo sačininjeno pretežno od srpskog stanovništva, a njegov naziv dodeljen je od strane ugarske vlasti. U vreme prvih pisanih tragova o Kisaču, iz 1457. godine Turska je već okupirala delove Srbije, a za predeo današnje Autonomne pokrajine Vojvodine je dozvolila srpsku upravu pod nadležnosti ugarske vlasti. Upravo pod tom ugarskom vlasti se i formira naziv mesta Kisač.
Nakon dugotrajnih turskih pritisaka Srbi su se povukli iz ovog mesta i odselili u 16. veku, a u 18. veku počinje naseljavanje Slovaka iz Mađarske i Slovačke.
Naziv Kisač je ostao kao amanet iz prošlog vremena, vremena okupacije (u nastavku teksta ispod pročitajte i značenje naziva), dok je broj stanovnika ostao da varira iz godine u godinu, brojeći sada približno 5100 stanovnika.
Značenje naziva mesta Kisač
Naziv Kisač nastao je spajanjem dve mađarske reči („Kis“ i „Acs“) što bi u doslovnom prevodu značilo Mali Ač. Vremenom je mađarska reč „kiš“ počela da se čita kao „kis“ i ostao je naziv Kisač.
Istorijske prilike uslovile su naziv mesta, a danas malo ko o njemu i razmišlja, već se samo slobodno služi.
gradskeinfo.rs
E sad je pravo jasno
Dakle, kakve to promaje duvaju po glavi novinara koji smatra da je objasnio!?
,Niste preveli drugu reč “acs” što znači stolar..
Prevod je “mali stolar”
KISAČ u prevodu sa Madjarskog jezika znaći MALI STOLAR ili ako se na slovo a doda crtica
može da znaći kovač (podkivač konja).
Dali je stolar ili kovač neznamo ali sigurno nije MALI AČ
Kisač poznat po ekstra kulenu
Nisu se Slovaci naseljavali iz Slovačke i Mađarske, već su preseljeni sa severa AustroUgarske na jug iste države
Па нису пресељени ни са севера Аустроугарске, јер ње тада није ни било.