Verovatno vam se bar jednom desilo da ste po završetku jela u pojedinim restoranima, na krajnjem računu dobili još jednu stavku, i uvećan račun. Kada upitate osoblje šta je to kuver i zbog čega je naplaćen, dobijete jednostavan odgovor – escajg. Iako to nije česta pojava u svim restoranima, sve veća je zainteresovanost ugostitelja za uvođenjem ovakve prakse.
Reč kuver dolazi od francuske reči le couvert koja podrazumeva pribor za jelo – nož, viljušku i kašiku. Upravo Francuzi su prvi i uveli ovu dodatnu naplatu za uslugu.
Kako se pravdala ta naplata?
Održavanje inventara. Čitava postavka stola, salvete, stolnjak, čaše, tanjiri i escajg. Pranje i peglanje stolnjaka i salveta. Naravno, zbog izrazito velikog negodovanja ovakve vrste naplate, ugostitelji su počeli da služe hleb ili mešavinu začina (kako bi umanjili nezadovoljstvo gostiju).
Koliko se naplaćuje kuver u novosadskim restoranima?
U zavisnosti od restorana i njegove lokacije, kuver se naplaćuje od 60 dinara do 250 dinara. Naravno ima i restorana gde se ne naplaćuje. Međutim neminovno je da ugostitelji pokušavaju da pronađu balans u ceni, te tamo gde se naplaćuje 120 dinara naplaćuje se uglavnom po osobi. To znači da koliko vas je ručalo , pomnožite sa 120 dinara i dobijete krajnju cifru koju treba da platite.
nsuzivo.rs
Kako li će stolice naplaćivati…??
Pa da! Pre neki dan mi nadavali minusa i pravili se duhoviti na opasku da su ugostitelji malo alavi, zbog visoke cene nekog pića! A ovo, može biti da se pretpostavlja da gosti mogu da jedu i prstima ili sa stola. i da se pribor ne podrazumeva, pa ga treba posebno naplatiti! I kako bi se to moglo nazvati?
Dali mogu escajg da ponesem kući pošto mi je naplaćen