Претрага
Close this search box.

MESTO KOJE JE PROSLAVIO KUPUS Upoznajte novosadsko prigradsko naselje koje se diči mirnim i opuštenim životom (FOTO)

Foto: Gradske info

Futog je prigradsko naselje koje, osim što je poznato po futoškom kupusu i bogatoj istoriji, poznato je i kao mirno naselje u blizini grada.

Ima izlaz na Dunav i to se smatra njegovom dragocenošću. Stanovnici ovog kraja uživaju u lepim plažama, futoškim ulicama, u kojima se nalaze velike kuće i dvorišta, ali i u svakodnevnom mirnom životu.

Pozicija i istorija Futoga

Priradsko naselje Futog nalazi se između naselja Veternik, Begeč i Rumenka. Udaljeno je od Novog Sada svega 12 kilometara.

Njegova istorija seže daleko u stari vek, a na samom početku 18. veka Futog je dobio i prvu školu, s toga nije ni čudo što danas u ovom mestu postoji najveći broj škola u odnosu na druga prigradska mesta.

Ovo mesto najpoznatije je po kupusu. Čuveni futoški kupus predstavlja autohtonu vrstu sa ovog podneblja i poznat je u čitavoj Srbiji. Pored toga, Futog se izdvaja i po divnim pejzažima Dunava, porodičnim kućama i nasmejanom stanovništvu.

Futog danas – mesto za miran i opušten život

Danas je Futog mesto koje ima dva državna vrtića. Državni vrtići „Crvenkapa“ i „Biberče“ imaju dovoljno kapaciteta da prime decu u predškolske grupe. Državni vrtić „Crvenkapa“ je stariji državni vrtić, broji skoro 50 godina, dok „Biberče“ je noviji i uskoro ga očekuje dve decenije rada.

Futog je mesto koje može da se pohvali velikim brojem škola. Osnovna škola „Miroslav Antić“ i Osnovna škola „Desanka Maksimović“ su neke od njih.

Pored osnovnih škola, u Futogu se nalazi i srednja škola. Poljoprivredna škola sa domom učenika postoji 76 godina i veoma je poznata u okolini Novog Sada.

Pored obrazovanja, Futog ima i veliki broj verskih objekata. Od postojećih tu su Crkva Svetih Vračeva Kuzme i Damjana, Rimokatolička crkva i stari župni dvor u Futogu i Paraklis Blagovesti Presvete Bogorodice. Tu su i ostaci jedne od nekadašnjih crkvi – Nemačke katoličke crkve Svetog Trojstva.

Foto: Gradske info

Sportski život ovde je veoma živ. Pored ribolova na Dunavu, fudbal je jedna od omiljenih aktivnosti Futožana. Uskoro će se u Futogu otvoriti sportski kompleks koji će se izdvajati po olimpijskom bazenu, sportskim terenima, teretanama i dečijim igralištima. Reč je o lokalitetu između Proleterske i Fruškogorske ulice, pa se može očekivati i razvoj drugih sportova.

Foto: Gradske info

Biciklizam je takođe, jedna od aktivnosti koje Futožani vole. Dugačka staza koja ih spaja sa Novim Sadom jedna je od omiljenih tema svih stanovnika. Ova staza deo je projekta koji je urađen sa ciljem da spoji Begeč – Novi Sad.

Idilično prigradsko mesto nadomak Novog Sada sve je popularnija lokacija za život jer se pokazuje kao odlična opcija shodno kvalitetu života i blizini grada.

Gradske info

Tagovi:

4 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Vidi sve komentare
Gost
Strahinja
10.11.2023 20:39

Idilicno…. malo, malo pucnjave, droga, kriminal. Glavnu ulicu “strucnjaci” unakazali: behaton, prelepo drvece koje je pravilo hlad zamenili prcvoljcima koje se polovina osusilo i nigde hlada…. skole u kojima radi gomila nestrucnih ljudi…sportska hala koja mesecima ne radi zbog strucnosti izvodjaca radova…slika i prilika 15 godina vladavine “strucnjaka” (a i vise, jer Futogom nikada nisu upravljale druge opcije sem radikala i naslednika). Nekada prosperitetno mesto pretvoreno u ruglo.

Gost
Profesor
11.11.2023 01:40

Futog su proslavili od sredine 13. veka vašari, međunarodna trgovina. U Futogu je 1456. Održan Ugarski sabor, pa je od kralja dobio privilegiju da bude varoš. U tursko doba je palanka. Vašari se obnavljaju krajem 17. Veka i imaju međunarodni značaj, veći su od sajma u Lajpcigu.

Gost
vladimirp.
11.11.2023 07:47

Pisac teksta očito ne živi ni blizu Futoga, ni N. Sada.

Gost
Profesor
11.11.2023 19:52
Odgovori  vladimirp.

Život nije crno beo, a slava je stečena nekoliko vekova pre nas. Kupus je u 18. Veku spasavao seljaka od loših prinosa drùgih kultura. Kupus je sačuvan, futoški krompir nije. Futožani su bili ratari, stočari, vinogradari, pčelsri, alasi. Proizvodili su povrće koje se izvozilo u Evropu. Kupus se gaji i prerađuje na malim površinama za lokalne potrebe. Izvoz kiselog kupusa je nevidljiv na širem planu. Sajamska prodaja na vašaru je nas proslavila. To govori o položaju mesta, sposobnosti trgovaca i zanatlija.

Povezane vesti