Претрага
Претрага
Close this search box.

MISIJA MALA MATURA POČINJE! Deca u panici, a roditelji još više: Evo šta ih dan po dan čeka do konačnih rezultata, ovo je 5 KLJUČNIH SAVETA

Foto: Tanjug/Dimitrije Goll
Panika oko male mature sve je veća, samo četiri dana je preostalo do početka završnih ispita od kojih će dosta zavisiti budućnost navršenih osnovaca, pa ne čudi što su uspaničeni kako učenici, tako i njihovi roditelji!

Ipak, samo polaganje male mature nije kraj “paklu”, jer od urađena tri planirana testa do samog upisa u srednje škole treba da prođe čak 17 dana koji će u domovima budućih srednjoškolaca izgledati kao čitava večnost, i izazvaće paniku među svim članovima porodice.

Celo ovo turbulentno i za mnoge stresno putovanje koje čeka male maturante na putu do srednjoškolskog obrazovanja, počeće vrlo brzo, već u ponedeljak 27. juna, kada će u osnovnim školama na teritoriji cele države biti održan prvi test provere znanja i to iz srpskog, odnosno maternjeg jezika.

Već narednog dana, 28. juna, planirano je polaganje testa iz matematike, dok je 29. jun predviđen za polaganje poslednjeg u nizu testova, takozvani kombinovani koji se sastoji od pitanja iz fizike, hemije, biologije, istorije i geografije.

Nakon kratkog predaha i sumiranja utisaka o tome kako su se pokazali na pomenutim proverama znanja, budućim srednjoškolcima će već 1. jula biti dostupni preliminarni rezultati na osnovu kojih će im slika o tome koju će srednju školu od septembra pohađati biti mnogo jasnija, dok će 5. jula sa konačnim rezultatima ona biti još realističnija.

Međutim, i posle dobijenih rezultata o ostvarenim poenima, nema predaha, jer već 6. jula sledi popunjavanje liste želja, gde će učenici upisati, redosledom koji oni smatraju najpoželjnijim, srednje škole čiji bi đaci uskoro voleli da postanu, kao i željene smerove.

Posle završenog popunjavanja pomenutih lista učenici će zatim još pet dana, tačnije do 11. jula morati da čekaju da izađu konačne liste želja, dok je kao dan za objavljivanje konačnih rezultata raspodele po školama izabran 13. jul, kada će ujedno biti objavljen i broj slobodnih mesta za drugi krug.

Konačno, misija mala matura završiće se polovinom jula, i to 14/15. jula za kada je planiran upis lično u srednjim školama po Srbiji, nakon čega će navršeni osnovci i zvanično postati srednjoškolci te će moći da odahnu i opuste se na letnjem raspustu pred početak ozbiljnijeg i zrelijeg srednjoškolskog doba.

Da je nadolazeći period i euforija oko polaganja završnih ispita za osnovce problem i pritisak ne samo za mlade već i za njihove roditelje, za “Blic” je posvedočila Beograđanka Tamara V. koja je kroz “pakao” zvani mala matura sa svojim sinom prošla pre četiri godine, a koju već sada čeka novi pred njegov upis na fakultet.

– Sinu mi ove godine predstoji prijemni za fakultet, ali, iskreno, još se nisam oporavila od male mature i upisa u srednje škole. Bilo je to možda i najdužih nekoliko nedelja u mom životu. Nervoza je počela nedelju dana pred ispit, a na iglama smo bili sve do trenutka kada je objavljeno da je upisan u jednu od željenih gimnazija – počinje priču Beograđanka Tamara V.

Kako ona dalje objašnjava, čini joj se da samo testiranje nije bilo toliko stresno, koliko dani koji su usledili nakon toga, odnosno dok su čekali rezultate.

– Sećam se da je posle prvog dana došao i rekao da je solidno uradio test iz srpskog jezika, ali slabije nego što smo očekivali. Posle drugog dana i matematike svima nam je bilo svega preko glave i bukvalno smo bili u fazonu “daj da se ovo što pre završi, pa kud puklo da puklo”. I moj sin i njegovi drugari su potpuno pukli, kako zbog pritiska nas roditelja, tako i nastavnika u školi – govori majka Tamara V.

Nakon što su konačno stigli rezultati, kraju njihovih muka nije bilo, jer je, priča Tamara V. tada usledilo “mozganje” i sabiranje bodova neophodnih da se upiše baš ona srednja škola koja je bila pri vrhu liste želja.

– Jednog dana nam se činilo da će mu biti ispunjene želje, a drugog da će mu nedostajati pola boda. Naravno, bilo je i varnica kada je trebalo napraviti spisak željenih škola, pošto se naše želje baš nisu podudarale sa njegovim. E onda je došao trenutak istine. Posle 17 dana od prvog testa, objavljeni su konačni rasporedi đaka po školama i smerovima. Ispalo je da mu je “prošla” prva želja, imao je oko 87-88 bodova i upisao se u gimnaziju koju je želeo. Jedino mu je falilo par bodova za matematički smer, pa je završio na jezičkom, što se ispostavilo kasnije kao pun pogodak. I danas kada čekamo upis na fakultet, iskreno, još se stresem kada se setim tih dana oko male mature – zaključuje Beograđanka Tamara V.

“Roditelji po difoltu više paniče od dece”

Prema rečima direktora Osnovne škole “Kneginja Milica” na Novom Beogradu, Darka Egera, u periodu koji predstoji najviše paniče roditelji, dok su učenici više-manje spokojni.

– Mislim da đaci spokojno čekaju malu maturu. Što je naučeno, naučeno je. Ostala je samo psihološka priprema, da im se ne pogube neki detalji, koji jesu detalji, ali jako bitni, kao što je taj da se test ne sme raditi grafitnom, već samo hemijskom olovkom, ili slične stvari – kazao je direktor Eger.

Kada je o periodu nakon urađenih testova reč, direktor objašnjava da rezultati stižu dosta brzo, te da učenici nemaju mnogo vremena da se stresiraju, dok je objasnio i kako sprečiti moguću zabrinutost oko popunjavanja liste želja.

– Najbitnije je da se racionalno razgovara sa učenicima, da upišu na listu želja one škole za koje imaju dovoljan broj bodova, kako se ne bi razočarali, ali i jer je jako bitno da srednju školu upišu u prvom krugu. To se može postići uz konsultaciju deteta, kako sa roditeljima tako i sa razrednim starešinama – objašnjava Eger i dodaje kako su roditelji ti koji, “po difoltu”, a prema njegovom dugogodišnjem iskustvu, više paniče nego sama deca kada je mala matura u pitanju.

Kalendar male mature

27. jun: test iz srpskog (maternjeg) jezika

28. jun: test iz matematike

29. jun: kombinovani test

1. jul: preliminarni rezultati

5. jul: konačni rezultati

5-6. jul: popunjavanje liste želja

11. jul: konačne liste želja učenika

13. jul: konačni rezultati raspodele po školama

13. jul: objavljivanje slobodnih mesta za drugi krug

14/15. jul: upis lično u srednjim školama

Saveti za roditelje

* Pomozite svom detetu, ohrabrujte ga u učenju i pripremi za testove, ali nemojte da mu unosite preteranu nervozu, i samo je svesno obaveza koje ga očekuju

* Nemojte da gasite internet u stanu, sakrivate tablete i mobilne telefone, važno je naći balans između učenja i relaksacije tokom dana

* Poslednjih par dana nek posluže za psihološko opuštanje, nek ide sa društvom, a radi samo na rekapitulaciji naučenog

* Napravite spisak svega što mu je potrebno za ispit, od đačke knjižice, identifikacionog broja, do olovke i lenjira

* Pokušajte i pre testova opušteno da razgovarate o željenim srednjim školama i smerovima, bez nametanja vašeg mišljenja

Kako izračunati bodove

Kada je reč o samom načinu računanja bodova za upis u srednje škole, princip je sledeći – đaci iz škole mogu maksimalno da “prenesu” 60 bodova, dok se u obzir ne uzimaju uspesi ostvareni u svim razredima, već samo za poslednja tri, dakle u šestom, sedmom i osmom.

Samo računanje vrlo je jednostavno: zbraja se prosek ocena na kraju sva tri razreda i množi se sa četiri. Za vukovce bi to bilo 5.00 + 5.00 + 5.00 x 4, što daje maksimalnih 60 bodova. Neko drugi ko je imao 4,50 + 4,50 + 4,50 X 4 na maturski ispit bi krenuo sa 44 boda.

Na maloj maturi možete da osvojite još 40 bodova i to po 13 na testovima iz srpskog i matematike, a 14 na kombinovanom. Inače, sva tri testa imaju po 20 zadataka.

blic.rs/nsuzivo.rs

Tagovi:

0 Komentara
Inline Feedbacks
Vidi sve komentare

Povezane vesti