Najslađa poslastica, nastala je još u drevnoj Kini. Decenijama nadograđivana receptura, koja i danas važi za omiljeno i spasonosno osveženje svih generacija. Iako je masovna proizvodnja sladoleda počela u 19. veku, sladoled su koristili i Rimljani.
Prema prvom receptu u Kini – sladoled se dobijao mešanjem leda i mleka. U Rimu, sladoled se dobijao mešanjem leda i voća.
U 19. veku počinje masovna proizvodnja sladoleda, a do tada poslastica se služila isključivo višim slojevima. Prvi kornet osmislio je Italo Marićoni, dok je prvi sladoled na štapiću osmislio Kris Nelson.
U Zmaj Jovinoj ulici, Dunavskoj ali i šire nalazi se mnoštvo poslastičarskih radnji u kojima se ne zna koji ukus je lepši od kojeg.
U jednom od kultnih novosadskih mesta”Šeherezadi”, koja drži tradiciju dugu skoro pola veka, osim kolača proizvodi se i sladoled. Iako je kroz decenije menjala izgled, a od skoro i vlasnike – poslastičarnica je ipak ostala dosledna kremastom i osvežavajućem sladoledu.
– Ovim poslom bavim se oko deset godina. Trenutno proizvodim od 24 do 26 različitih vrsta sladoleda. Završio sam stručnu školu u Rusiji – smer prehrambena tehnologija. Sladoled volim od detinjstva. Zbog toga sam i izabrao ovu struku – rekao je rekao je poslastičar Garo Vasilij za NS Uživo i dodao:
– Novosađani najviše vole vanilu, čokoladu, plazmu, kinder bueno i snikers. Što se tiče voćnih ukusa, omiljeni su malina, jagoda, ananas i zelena jabuka. Kad navikneš na rad i kad imaš iskustvo, posao nije težak.
Da bi se jedan ukus sladoleda napravio, vremenski je potrebno izdvojiti do deset minuta, a Vasilij kaže da prave sladoled po staroj recepturi.
-Kao i kod svakog stručnjaka, postoji tajni recept. Ali, zato se i zove tajni- rekao je kroz osmeh naš sagovornik.
M.L.
Zasto vam je bas ta omiljena, znam bar 4-5 poslasticarnica koje imaju tradiciju od 100 godina, jel se SNS Uzivo ogrebao za sladoled na muftaka? 🙂