Nedavni događaji u Novom Sadu motivisali su nas da razgovaramo sa ljudima čiji aktivizam najviše doprinosi smanjenom broju samoubistava. Kroz više od tri decenije rada, Centar Srce u Novom Sadu postao je oaza podrške i sigurnosti za sve one koji se bore sa emocionalnim izazovima, pružajući im neophodnu podršku i razumevanje.
Razgovarali smo sa predstavnicima Centra Srce kako bismo saznali više o njihovoj misiji, ciljevima i načinima pružanja podrške osobama koje se suočavaju sa stresom, anksioznošću i razmišljanjem o samoubistvu.
Koje korake preporučujete osobama koje se osećaju preplavljeno stresom i anksioznošću, a razmišljaju o suicidu?
„Sigurno je teško kada se osoba nosi sa izazovima kao što su stres, anksioznost i razmišljanje o samoubistvu. Mi se uvek vodimo time da je najbolji korak onaj koji je po meri osobe koja razmišlja o pomoći u datom trenutku, a priroda te pomoći može biti različita: od razgovora sa prijateljima, nekim članom porodice, nastavnikom, do potraživanja stručne pomoći u vidu psihologa, psihoterapeuta ili psihijatra. Mi u Centru Srce svakako želimo da se nađemo tu kao sigurno mesto gde osobe kojima je teško mogu slobodno i bez ustručavanja da istražuju svoja osećanja, a da su pritom sigurni da je razgovor poverljiv, anoniman i besplatan.“
Kako se osigurava anonimnost i poverljivost kada osoba pozove liniju za podršku u Centru Srce?
„Tim ljudi koji čini Centar Srce rade po tačno određenim principima i pravilima koji su sastavni deo politike samog centra i šire mreže centara za prevenciju samoubistva i emotivnu podršku – Befrienders. Princip poverljivosti i anonimnosti je primaran i obavezan za sve volontere, a potkrepljuje se na praktičnom i tehničkom nivou tokom vođenja razgovora bilo preko četa, mejla ili pozivom.“
Koji su najčešći izazovi s kojima se suočavate u radu sa ljudima koji razmišljaju o suicidu?
„Sam rad u Centru Srce jeste ponekad intenzivan ali u isto vreme puno toga daje zauzvrat. Izazov nisu razgovori s našim pozivarima već potreba da u većem kapacitetu pružamo prostor za razgovor ljudima kojima je to potrebno. Samim tim, ovim putem pozivamo sve one koji su zainteresovani da postanu deo Centra Srce da se prijave na prolećnu obuku novih volontera.
Prijave su otvorene do 31.03. na sajtu www.centarsrce.org
Kako biste opisali misiju i ciljeve Centra Srce u Novom Sadu?
„Centar Srce se već 32 godine bavi prevencijom samoubistva i pružanjem emotivne podrške onima kojima je to potrebno, a koji se nose sa raznolikim izazovima u životu. U tome se ogleda naša glavna uloga i srž misije. Na nekom višem društvenom nivou, želja nam je da svojim resursima smanjimo stopu samoubistava i podstičemo empatiju. Svojim radom težimo da potkrepimo krilaticu „Razgovor zaista pomaže“ i da podsećamo da je empatija nešto što nas kao ljudska bića osnažuje, pokreće i motiviše da gradimo humanije društvo u kojem nam je svima prijatnije.“
Gradske info