Претрага
Close this search box.

Narednih dana temperatura u padu, ali bez jačeg zahlađenja

Foto: nsuzivo.rs/Pavle Pejić

U Srbiji će narednih desetak dana temperatura biti u padu, ali se ne očekuje značajnije zahlađenje, kaže meteorolog Republičkog hidrometeorološkog zavoda Slobodan Sovilj i dodaje da se sneg očekuje krajem novembra ili početkom decembra.

Sovilj je za Tanjug rekao da se očekuje da danas maksimalne temperature u pojedinim delovima zemlje dostignu i 28 stepeni, pre svega u zapadnoj i centralnoj Srbiji, da će do kraja nedelje maksimalna temperatura biti od 17 do 23 stepena, a naredne sedmice, od 6. do 10. novembra, u intervalu između 14 i 19 stepeni.

U petak se, kaže, očekuje pojava kratkotrajne kiše najpre na zapadu zemlje, a u danima vikenda u krajevima južno od Save i Dunava, ali će količina padavina biti mala.

Istovremeno će, kaže Sovilj, u Podunavlju, Pomoravlju i Vojvodini duvati košava odnosno umeren jak jugoistočni vetar, te dodaje da se košava očekuje i u Beogradu, naročito u petak i subotu.

Sovilj je rekao da se u celukupnom ovom periodu ne očekuju jutarnji mrazevi, a ni sneg na planinama.

„Posmatrajući dugoročnu mesečnu prognozu vremena za novembar ove godine, u drugoj i trećoj dekadi meseca pojaviće se prvi mrazni dani. Njihov broj bi trebao da bude između dva i osam u nižim predelima, uz prosečnu mesečnu količinu padavina od 50 do 70 milimetara“, rekao je Sovilj.

Takođe, dodao je da se očekuje da srednja novembarska temperatura bude između 11 i 14 stepeni u celoj Srbiji.

Sovilj se osvrnuo i na zagađenje vazduha u Beogradu i pojasnio da na zadržavanje zagađujućih materija, pogotovo u urbanim sredinama ili u blizini velikih zagađivača, značajno utiču vremenski uslovi.

„Među njima najpre treba pomenuti dugotrajno zadržavanje polja visokog vazdušnog pritiska ili anticiklonalnog polja kada je atmosfera stabilna i u situaciji kada nema padavina i kada je vetar vrlo slab ili kada ga nema“, rekao je Sovilj.

Te situacije, naveo je, pogoduju zadržavanju zagađujućih materija u nižim slojevima atmosfere, ali i stvaranju magle.

„Da li će se magla formirati ili neće to prevashodno zavisi od količine vodene pare koja je raspoloživa pri datim temperaturnim uslovima za kondenzaciju“, dodao je Sovilj.

Tanjug

Tagovi:

0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Vidi sve komentare

Povezane vesti