Претрага
Close this search box.

Novi Sad dobija MEMORIJALNI CENTAR ŽRTVAMA RACIJE: Idejno rešenje minimalno izmenjeno, izabrani projektanti (FOTO)

Foto: Gradske info

Memorijalni centar posvećen svim žrtvama pogroma 1942. godine u Bačkoj koji će biti smešten u prostoru distrikta u blizini Mosta Slobode, a sada su izabrane i firme koje će raditi projekat.

Projektno-tehničku dokumentaciju radiće novosadske firme „DBA“, „Elsing group“, „AD Vojvodinaprojekt“, „NEO inženjering“ i „NS Geodet“, a vrednost tog posla procenjena je na 27,4 miliona dinara.

Foto: Gradske info

Rešenje izabrano na konkurstu 2021. godine biće sprovedeno u delo u najvećem delu, nedostajaće jedino obelisk od nekoliko metara visine koji je predviđen prvobitnim idejnim rešenjem.

Prema projektu firme „Spring Studio“ iz Beograda u okviru kompleksa planiraju se tri programske celine – objekat Memorijalnog centra, memorijalni park, prateće parterno i saobraćajno uređenje.

U okviru kompleksa planirana je i izgradnja „Hladne sobe“ u kojoj bi se simuliralo okruženje iz januara 1942. godine.

„U okviru Celine 2 projektovati Hladnu sobu (oko 40 kvadratnih metara) kao prostorno-umetničku instalaciju u kojoj će se simulirati fizičke osobine spoljašnjeg okruženja kakve su bile u januaru 1942. godine. Temperatura, strujanje vazduha, zvukovi i slično. Hladna soba je mesto apsorpcije i refleksije u kojoj će posetioci doživeti neku vrstu fizičke i psihičke reakcije kao odgovora na ono što su žrtve doživele“, rečeno je u dokumentaciji još u vreme konkursa za idejno rešenje.

Memorijalni centar priča autentičnu priču zločina nad civilnim stanovništvom južne Bačke u pogromu 1942. godine.

Foto: NSEPK

Pogrom ili Racija u južnoj Bačkoj, je naziv za ratni zločin i masakr koji su nad civilnim stanovništvom južne Bačke, pretežno Srbima i Jevrejima, izvršili pripadnici oružanih snaga i vojske Kraljevine Mađarske (Honved), za vreme Drugog svetskog rata tokom mađarske okupacije Bačke.

Racija je sprovedena između 4. i 29. januara 1942. godine Otpočela je u naseljima Šajkaške regije (4-19. januar), nastavila se u Novom Sadu (21-23. januar), a završila u Bečeju (25-29. januar).

Racija je bila rezultat dobro smišljene i dugo pripremane akcije, u kojoj su učestvovali mnogi najviši vojni i civilni funkcioneri Mađarske. Kao povod za genocid, navedeni su „navodni“ ustanci partizana u Bačkoj.

U pogromu je stradalo gotovo 4.000 ljudi, od čega preko 1.200 u Novom Sadu. Najviše je stradalo Jevreja, zatim Srba, a ubijani su i pripadnici drugih etničkih grupa: Roma, Rusina i Rusa.

Foto: Gradske info

Danas u Novom sadu postoji Spomenik žrtvama racije, gde se održavaju i komemoracije. Srpska pravoslavna crkva je kanonizovala žrtve, te su za svetitelje proglašeni Sveti novomučenici novosadski.

Gradske info

Tagovi:

0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Vidi sve komentare

Povezane vesti