Novi Sad je od početka 2023. godine postao bogatiji za niz infrastrukturnih, ekonomskih, obrazovnih, zdravstvenih i drugih projekata, koji su unapredeli dosadašnju mrežu projekta i učinili ga mestom koje svakodnevno napreduje i postaje komfornije za život svojih sugrađana.
Izdvojili smo 10 najvažnijih investicionih programa koji su već završeni ili će biti kompletirani do kraja godine.
1. Biciklistička staza Novi Sad – Begeč
Kompletno je završena izgradnja biciklističke staze Novi Sad – Begeč, od ulice Sime Matavulja u Novom Sadu do Dunavske ulice u Futogu, koja pripada jednom od tri biciklistička koridora koji prolaze kroz Srbiju – koridoru “Euro velo 6”.
Deonica je dugačka 10,5 kilometara a 6,7 kilometara je urađeno potpuno nove biciklističke staze, dok je na 3,7 kilometara urađena rekonstrukcija.
Reč je o radovima koje su zajednički finansirali Pokrajinska vlada i Grad Novi Sad u ukupnom iznosu od 170 miliona dinara.
Od 2012. godine u Novom Sadu izgrađeno je i rekonstruisano preko 31 kilometar biciklističke staze, a kroz održavanje oko 12 kilometara. Broj biciklista u gradu je povećan sa 10.000 na 40.000.
2. Otvorene kompanije “Schneider”, “Nidec” i “Continental”
Novi Sad je u maju ove godine otvorio vrata jednoj od najmodernijih svetskih fabrika za proizvodnju električnih motora, japanskoj kompaniji “Nidec”. Prva njihova fabrika u Srbiji osnovana je krajem januara 2021. godine, a 10. decembra prošle godine postavljen je kamen temeljac za novu fabriku, u kompleksu koji ima ukupnu površinu oko 60.000 m2. Pogon u Novom Sadu ujedno je i najveći centar japanske kompanije u Evropi, u kome se proizvodi do 300.000 jedinica godišnje.
Kompanija Schnaider Electric otvorila je ovog meseca svoj novi hub, koji će zaposliti 900 ljudi, a centar je opremljen sa najboljim standardima efikasnosti. Zgrada ima ugrađene sve sisteme koji će omogućiti visoku energetsku efikasnost i rad bez emisije ugljen-dioksida. Na krovu je solarna elektrana od preko pola megavata, a u zgradi je veliki “date” centar koji služi za potrebe biznisa.
Prva megafabrika najnovije tehnologije u automobilskoj industriji kompanije Continental Automotiv Srbija otvorena je kod Kaća. U njoj na razvoju nove tehnologije rade stručnjaci kojih će u narednim godinama biti još više – u planu je otvaranje oko 1.500 dodatnih radnih mesta u ovoj fabrici u naredne četiri godine.
Continental Automotiv Srbija ovu fabriku je postavio na 31 hektar. U fabriku je investirano oko 140 miliona evra, a u budućnosti će u proširenje pogona biti uloženo još najmanje 150 miliona evra.
3. Novi vrtić na Grbavici do kraja godine otvara vrata mališanima
Radovi na novom objektu PU „Radosno detinjstvo“ na Grbavici počeli su drugog februara ove godine. U pitanju je objekat na parceli nekadašnje policijske stanice, na uglu ulica Miše Dimitrijevića i Kolo srpskih sestara.
Kako je istakao gradonačelnik Milan Đurić prilikom obilaska, predviđeno je da radovi na izgradnji, za koje iz budžeta Grada izdvajamo 298 miliona dinara, budu završeni do kraja ove godine.
4. U toku rekonstrukcija dve škole u Novom Sadu
U Osnovnoj školi „Vasa Stajić” privode se kraju radovi na fiskulturnoj sali, dok se istovremeno u Srednjoj medicinskoj školi „7. april” izvode radovi na proširenju kapaciteta objekta škole.
U Medicinskoj školi se odvijaju radovi na gradnji objekta koji će imati oko 1.850 kvadrata. U pitanju je 16 učionica i 16 kabineta, koji su namenjeni za praktičnu nastavu. Škola će imati 68 kabineta i učionica. Za daleko bolje funkcionisanje 1650 učenika. rednost investicije je oko 400 miliona dinara.
Osnovna škola „Vasa Stajić”, koja se prostire na 2.000 kvadrata, uskoro dobija fiskulturnu salu od 650 kvadrata.
– Što se tiče osnovne škole, radi se fiskulturna sala. Škola ima oko 2000 kvadrata, dok samo sala ima oko 650 kvadrata. Takođe, sala ima tribinski prostor, svlačionice, kao i kabinet i dve letnje učionice koje se nalaze napolju. Ono što je bitno, sam objekat škole je povezan sa salom, kako to zovu “topla veza” da đaci ne bi išli preko dvorišta. Vrednost investicija je 262 miliona dinara – rakao je Đurić prilikom obilaska u aprilu ove godine.
5. Kompletno asfaltirano Sajlovo
Nakon što je i poslednja ulica, Generala Veljka Radenovića dobila asfalt, celo naselje je kompletirano i ima novu putnu infrastrukturu.
Ukupno 37 ulica na Sajlovu dobilo je asfalt, za šta je uloženo više od 13 miliona dinara.
6. Pušten u saobraćaj prvi TURBO KRUŽNI TOK u Srbiji
Prvi turbo kružni tok u Srbiji, koji se nalazi na raskrnici Bulevara cara Lazara i Fruškogorske ulice, prošle nedelje je zvanično otvoren za saobraćaj.
Prema planu o izgradnji ovog turbo kružnog toka, završetak radova bio je predviđen tek za nekoliko meseci, ali je izgradnja završena pre ugovorenog roka.
Novosađani će sada moći, prvi u Srbiji, da isprobaju ovakav tip rasprsnice.
Jedna od prednosti “turbo” kružnih raskrsnica je ta što se ne zahteva od vozača da se prestrojavaju unutar same raskrsnice. Umesto toga, vozači svoj pravac biraju pre nego što pristupe kružnom toku. Pre same raskrsnice, ali i u samom kružnom toku, signalizacijom je naznačeno kojom trakom se vozilo kreće od trenutka ulaska u kružni tok, pa sve do njegovog napuštanja.
7. Izvode se završni radovi na REKONSTRUKCIJI STADIONA RFK “Novi Sad”
U toku je rekonstrukcija i opremanje tribina RFK “Novi Sad” na Detelinari. Gradonačelnik Novog Sada Milan Đurić prilikom obilaska stadiona istakao je da radovi teku planiranom dinamikom, a Kanarinci će kompletno renoviran prostor dobiti početkom naredne godine.
Upravna zgrada je dobila kostur i konture. Očekuje se završetak tribina, nakon čega sledi uređenje podtribinskog prostora.
Grad Novi Sad je za projekat rekonstrukcije i opremanja RFK „Novi Sad“ opredelio 350 miliona dinara. U mesnu zajednicu „Radnički“ od 2012. godine uloženo je milijardu i 700 miliona dinara, istakao je gradonačelnik.
8. Prvi ELEKTRIČNI AUTOBUSI stigli u Novi Sad
Na novosadskim saobraćajnicama od početka ove nedelje dostupni su električni autobusi. Deset potpuno novih autobusa marke „Solaris Urbino 12 Electric IV” počeli su da saobraćaju po Novom Sadu bez zagađivanja životne sredine.
Ova potpuno nova vozila neće zagađivati okolinu, transport putnika biće udobniji i komforniji. Takođe i za vozače je obezbeđena udobnija vožnja, tokom obavljanja posla. Novi “Solarisovi” autobusi poseduju kamere unutar vozila i klima uređaje. Takođe, poseduju i moderni retrovizor „Mirror Eye”, odnosno set kamera koje zamenjuju retrovizore i prikazuju vozaču područje neposredno oko autobusa.
U ovom periodu kupljeno je 147 autobusa na CNG 110 u vrednosti od 4 milijarde dinara. Kupovina 10 potpuno novih autobusa na električni pogon, koštala je 7 miliona i 440 hiljada evra.
Električne autobuse možemo očekivati na linijama 2, 9, 11A i 11B.
9. Kovid centar pretvoren u DIJALIZNI CENTAR
Kovid bolnica na Mišeluku menja namenu – biće posvećena pacijentima na dijalizi. Pokrajinska vlada ne staje sa kontinuiranim ulaganjima u zdravstvo. U Novom Sadu 300 pacijenata koji su na dijalizi imaće komfornije i bolje uslove dok budu primali terapiju.
Takođe, prof. dr Zoran Gojković, potpredsednik Pokrajinske vlade i pokrajinskog sekretarijata za zdravstvo, naglasio je da grade novu zgradu Kliničkog centra Vojvodine – Univerzitetsko kliničkog centra koja bi trebalo da bude gotova do kraja sledeće godine.
-Prema tom planu, Novi Sad će imati Univerzitetski klinički centar Vojvodine i imaće Klinički bolnički centar. U Kliničkom centru kada se završi zgrada B i C bloka zajedno sa internom klinikom imaćemo Univerzitetsko klinički centar a postojeće renovirane objekte pretvorićemo u Kliničko bolnički centar. U narednom periodu pet klinika u okviru Kliničkog centra Vojvodine će biti van funkcije- za oftamologiju, otorinolaringologiju, maksilnofacijalne bolesti, urologiju i plastičnu hirurgiju. Na njima otpočinjemo proces rekonstrukcije. Dve klinike – za oftamologiju i otoralingologiju će godinu dana imati prostore u bolnici na -Mišeluku- istakao je on.
10. KCV dobio MIKROBIOLOŠKU LABORATORIJU
Određivanje osetljivosti i rezistentnosti bakterija na antibiotike, tek je jedna od brojnih analiza koje mogu da se urade u novoj mikrobiološkoj laboratoriji koju odnedavno ima Univerzitetski klinički centar Vojvodine. Ova vrsta analize je izuzetno značajna, jer lekarima pomaže da odrede pravu terapiju i time ubrzaju lečenje pacijenata.
Mikrobiološke analize su tek deo ukupne dijagnostike koja se radi za bolesnike u UKCV, što je sve potrebno kako bi se dobila celovita slika i bolje odredilo lečenje.
U novoj mikrobiološkoj laboratoriji se, zahvaljujući dobijenoj savremenoj opremi, na nalaze čeka mnogo manje nego pre pojave ove opreme na našem tržištu.
Oprema nove laboratorije je najsavremenija i skraćuje postupke u klasičnoj bakteriološkoj dijagnostici. Kada je reč o pi-si-ar metodi, rezultat može da se dobije za oko sat vremena, dok je procedura u kojoj se primenjuje klasična bakteriološka tehnika drugačija i duža.
nsuzivo.rs
Poskidajte reklame sa autobusa GSP NS, ne ponizavajte građane Novog Sada I okoline. Sram vas bilo prostaci. Napravili ste od njih kamione za prevoz putnika.
sns uživo