U vojvođansku prestonicu počeli su da pristižu nemački i austrijski kruzeri na Dunav. Na svom evropskom proputovanju turisti drugih država upoznaće se sa našom bogatom kulturom, istorijom koja očarava i opuštenijim i mirnijim stilom života Novog Sada. Bilo da dolazite novom, rekonstruisanom železnicom za pola sata ili ste se odlučili za dolazak kolima, ovo su mesta koja su obavezna za posetiti
Petrovaradinska tvrđava
Nakon što kroče na Kej, turisti, strani i domaći, imaće divan pogled na sremsku stranu i Petrovaradinsku tvrđavu. Za staru damu sa najčudnijim satom na svetu bilo je potrebno čak 88 godina da se izgradi. Spada u jednu od najvećih i najočuvanijih tvrđava u Evropi.
Na Tvrđavi možete posetiti Muzej i Arhiv Novog Sada, biser tvrđave Atelje 61, koji se bavi izradom tapiserija u ovom delu Evrope i baštini 310 “slika na vuni”, Akademija umetnosti, Novosadska astronomska opservatorija sa planetarijumom.
Dunavski Kej
Kej se proteže u dužini od 5 kilometara. Na početku šetališta nalaze se spomenik Uzeira Hadžibejlija, azerskog kompozitora i čoveka koji je napisao Azerbejdžansku himnu. Samo 800 metara dalje nalazi se spomenik Žrtvama racije, delo vajara Jovana Soldatovića, u znak sećanja na „januarsku raciju“ 1942. godine.
Kod mladih Dunavski kej je popularan kao mesto okupljanja tokom večernjih časova, a i kao lokacija sa koje je predivan pogled reku i tvrđavu.
Pored ova dva spomenika kej krase i dva murala. Mural tigra „štiti“ ugao ulice Kozačinskog i Keja, dok mural Anđela gleda ka Dunavu, a nalazi se na uglu Beogradskog keja i trga Neznanog junaka.
Dunavski park
Najlepši novosadski park sa preko 250 biljnih vrsta nalazi se u samom centru grada, a prostire se na 33.695 kvadratnih metara. Uređenje je započeto 1895. godine na velikoj livadi gde su se do tada održavali veliki godišnji vašari.
U parku se nalazi i spomenik Đure Jakšića, figura Prepodobnog Sergija Radonješkog, bista Branka Radičevića, a 1992. godine postavljena je i bista Miroslava Antića..
U centralnom delu parka nalazi se jezero sa malim ostrvom u sredini. Dunavski park krase mnogobrojne i retke vrste drveća: lešnika, platana, breza, srebrne lipe, divljeg kestena, jablana, jela, čempresa, tuja, bora.
Dunavska ulica
U najstarijem delu grada, kroz Dunavsku ulicu, prostiru se znamenitosti kao što su Gradska biblioteka, Muzej Vojvodine, Muzej savremene umetnosti Vojvodine, Muzej Grada Novog Sada. U toj ulici se nalazi i najstarija novosadska dvospratnica, u čijim se zidovima nalazi staro topovsko đule, koja datira iz 19. veka, kada je teška artiljerija gađala Novi Sad sa Petrovaradinske tvrđave.
Trg slobode
Trg Slobode, srce Novog Sada i centar svih najvažnijih dešavanja, kroz istoriju je često menjao svoj izgled i nazive, ali je uvek predstavljao najlepšu ambijentalnu celinu grada. Spomenik Svetozaru Miletiću (1826-1901), čuvenom srpskom političaru i nekadašnjem gradonačelniku Novog Sada, radio je Ivan Meštrović, a prvi put je postavljen 1939. godine. “Hajde da se nađemo kod Miletića” je beogradsko “Nađemo se kod konja!”. Miletić štiti Gradsku kuću, izgrađenu 1895. godine. U centru je i čuvena Crkva Imena Marijinog, koju mnogi posetioci zovu katedralom, iako ona to nije. Jedina katedrala u Srbiji nalazi se u Subotici.
Sinagoga
Novosadska sinagoga je jedna od četiri sinagoge koje su ostale u Srbiji, a građena je u periodu između 1906. i 1909. godine.
Na ulazu u sinagogu stoji natpis: “Neka ova kuća bude dom molitva za sve narode”.
Poseta novosadskoj sinagogi je besplatna. Posetioce oduševi njena unutrašnjost, a pored namene hrama vrlo često se koristi i kao koncertna dvorana, i ugostila je kroz decenije velike svetske i domaće umetnike. Zbog neverovatne akustike i monumentalne unutrašnjosti ona je izuzetno popularno mesto za održavanje koncerata.
nsuzivo.rs