Претрага
Close this search box.

NOVI SAD JE NEKADA IMAO NAJLEPŠU ROBNU KUĆU U DRŽAVI (FOTO/VIDEO)

Foto: Gradske info
„Panonija Bazar” je bila najveća robna kuća u Novom Sadu i Vojvodini, a projektovao ju je za trgovačko preduzeće „Stoteks” ljubljanski arhitekta Milan Mihelič, 1972. godine.

Objekat je izgrađen u modernističkom stilu sa jasnim arhitektonskim obeležjima ideologije tog vremena i smatrana je za najbolje slovenačko arhitektonsko delo modernog doba.

Nalazi se na Bulevaru Mihajla Pupina broj 1, pored podzemnog prolaza. Ima podzemnu garažu, parter i četiri sprata, a prostire se na više od 11.000 kvadratnih metara.

U vreme kada je izgrađena, bila je jedna od najlepših trgovačkih kuća u zemlji. Ovaj objekat doneo je tehnološke inovacije, od najsavremenije klimatizacije, do prvih pokretnih stepenica u gradu.

Najvidljiviji deo fasade, zapadni i južni, sastoji se od zatvorenih belih površina i koso postavljenih atipičnih prozorskih otvora. Stubovi, izduženi nosači i konzole koje nose fasadu izvedeni su u armiranom betonu. Na taj način formirana je natkrivena pešačka staza, zbog čega su izlozi u prizemlju povučeni za oko 5 metara. Krov je urađen kao ravna površina.

Foto: Gradske info

Što se enterijera tiče, gotovo celokupna površina prizemlja i tri sprata uređene su kao prodajni prostor, osim uz spoljne zidove, gde su smeštena skladišta, uslužne radionice i klima uređaji.

Paralelno sa izgradnjom objekta robne kuće, građen je i pothodnik kroz koji se snabdevao, a koji se nalazi u Ulici kralja Aleksandra.

Kamionski ulaz izveden je po delimično natkrivenoj rampi, nagiba 13%. Sva skladišta u suterenu povezana su teretnim liftom sa ostalim spratovima poslovnog prostora.

Od otvaranja 1972. do 1984. godine nosila je naziv „Novi Sad”, kada je preimenovana u „Bazar”.

Foto: Gradske info
Koliko je i danas velik značaj ovog graditeljskog dela, govori i činjenica da se tokom 2016. godine ova zgrada našla na naslovnici 38. izdanja prestižnog arhitektonskog magazina „Piranesi”.
Foto: PrtSc/Piranesi

Osim toga, bila je i deo izložbe njujorškog muzeja MoMA – Toward a Concrete Utopia (2018-2019), koja se bavila jugoslovenskom arhitekturom, urbanizacijom, konzumerizmom, spomenicima i kulturom sećanja.

gradskeinfo

Tagovi:

1 Komentar
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Vidi sve komentare
Gost
SNS Uzivo
09.12.2023 18:36

Ja reko ajde da dam sansu i procitam mozda vidim neki podatak koji nisam znao kad hoces, isprazno i besmisleno kao i sve sto radite, e moj MaloGradske info… 🙂

Last edited 11 Meseci Ranije by SNS Uzivo

Povezane vesti