U Novom Sadu je sredinom 18. veka bilo je preko 150 Jermena, ali su se neke porodice selile dalje pa je krajem istog veka bilo oko 100 Jermena. Jermeni su u Petrovaradinski Šanac došli iz Beograda 1739. s Grcima, Nemcima, Cincarima i nešto Arnauta. Krajem 1743. godine. su odlučili da sagrade poseban hram, a crkva je dovršena 1746. Crkva je bila posvećena svetom Petru i Pavlu.
Najveći prilog dao je trgovac Jovan Čenazi. Ali, izgleda da Novosađani nisu upoznati najviše sa istorijom. Spomenik se nalazi ispred Pupinove palate. Na autobuskoj stanici, koja se nalazi na nekoliko metara od spomenika, pitali smo prolaznike da li znaju kome je spomenik.
-Nisam baš sigurna. Ne znam ustvari- rekla nam je 22-godišnja sugrađanka.
-Ne znam, ali bih rekao da je podignut davno sudeći po natpisu. I izgleda da je podigao neko ko je voleo nekog, čim su gore dva srca- rekao nam je stariji sugrađanin.
Nadgrobni spomenik jermenske porodice Čenazi postavljen je prvo 1790. godine u porti Jermenske crkve. Krajem 19. veka u Novom Sadu je bilo samo 6 Jermena, a 1939. samo jedan. Jermenska crkva je srušena 1963. godine, prilikom proširenja Bulevara Maršala Tita (današnji Bulevar Mihajla Pupina). Spomenik je svedok da su na ovom prostoru živeli Jermeni, a radio ga je nepoznati kamenorezac od ružičastog kamena.
Na spomeniku je šest lobanja od belog mermera, a u središtu spomenika je motiv četiri sjedinjena srca. Tekst je napisan na arhaičnom nemačkom jeziku. Spominju se imena Marija Klara, Franciska Klara…
nsuzivo.rs
Kakva nam je politika obrazovanja, dobro da znaju jednu recenicu da sastave…
Nema ništa dobro od bogatih Jermena. Ruši ovo.
Pored grobnice porodice Čenazi (plemićkog statusa) nalazi se i Hačkar, spomenik kojim se Jermenija zahvalila ovoj zemlji za pomoć koja je pružena nakon zemljotresa 1988. Tada je u avio nesreći poginula posada aviona JNA avijacije koji je bio u humanitarnoj pomoci.
U tom trenutku aerodrom Batajnica nije zeleo da primi spomenik jer je u sebi sadrži prikaz Hrista i krstoliki oblik. Novi Sad je u tom trenutku pokazao momenat kajanja zbog rušenja jermenske porte / kao i nešto savremenog pristupa vremenu koje je tek dolazilo.